На всички станции на московското метро от днес започва да се използва биометричната система за плащане на пътуванията „Фейс пей“ (Face Pay), предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Към системата са включени 240 метростанции по 14 линии.
За да я използват, пътниците трябва да се регистрират в приложението "Метрото на Москва", да въведат банкова карта, транспортна карта и да качат своя снимка. След регистрация в услугата снимката на пътника автоматично се преобразува в шифрован биометричен ключ. При влизане в метрото пътниците трябва просто да погледнат в камерата, монтирана над турникетите. Парите се изтеглят автоматично според броя на направените пътувания.
Москва, където живеят 12,7 милиона души, има една от най-мащабните системи за видеонаблюдение в света. Градските власти използваха лицево разпознаване, за да налагат карантиниране в периода на пандемията, а протестиращи, участвали в политически демонстрации, твърдят, че полицията ползва технологията за превантивни арести, припомня Ройтерс.
Използването на услугата „Фейс пей“ е доброволно, а останалите начини за плащане на пътуванията остават в сила, уточни Максим Луксутов, ръководител на транспортния департамент на московската управа.
Групи за защита на дигиталните права предупредиха, че системата може да подкопае защитата на личните данни и човешките права, макар властите да уверяват в сигурността на криптирането.
Още по темата
- "Българският проектозакон за чуждестранните агенти е подобен на руския. Даже на места стига по-далеч"
- Изстреляни от Русия севернокорейски ракети са съдържали компоненти, произведени в САЩ и Европа
- Френският външен министър: Ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било самозащита
- Украйна: Унищожихме руски команден пункт в Курска област със "Сторм Шадоу"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни