Панамският канал е достигнал нов рекорд по тонаж превозени товари през финансовата 2021 година въпреки световната криза, предизвикана от задръстването на пристанищата, заяви ръководителят на компанията оператор на канала (ACP) Рикаурте Васкес, цитиран от Франс прес.
От 1 октомври 2020 година до 30 септември 2021 година през канала са преминали 516 милиона тона, главно контейнери, зърнени култури, химически продукти и втечнен природен газ (ВПГ).
Това е увеличение от 8,7 на сто спрямо предходната финансова година (475 милиона тона), която беше рекордна въпреки забавянето на икономиката и световната търговия заради пандемията от COVID-19.
На видеопресконференция Васкес окачестви финансовата 2021 година като изключителна за Панамския канал.
През 80-километровото съоръжение преминава около 3,5 процента от световния морски търговски флот.
Най-много го използват САЩ (около две трети от стоките, преминаващи през канала), главно между пристанища в Китай, Япония, Южна Корея и в Съединените щати.
Рекордните товарни превози се дължат на това, че корабите стават все по-големи и прекосяват морето с възможно най-много контейнери, за да постигнат по-голяма ефективност на транспортните си разходи, отбеляза Васкес.
Друга причина за увеличения транспорт през канала е засиленото търсене на зърно между Китай и САЩ поради края на санитарните ограничения за свинското месо, нараства и транспортът на ВПГ заради изключително студената зима.
От откриването на Панамския канал от САЩ през 1914 година през него са преминали над един милион кораба. Панама си върна контрола над съоръжението през 1999 година по силата на договорите между Торихос и Картър, подписани 22 години преди това.
БТА
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни