Избягалият в Южна Корея севернокореец, който миналата седмица прекоси обратно границата със Севера, така и не успял да се приспособи към живота в Южна Корея, заявиха днес южнокорейски официални представители и медии, цитирани от Ройтерс.
Въоръжените сили на Южна Корея идентифицираха мъжа, който в събота пресече строго охраняваната "демилитаризираната зона", разделяща двете Кореи, като севернокореец, който преди малко повече от година успял да избяга от родината си.
Случаят насочи отново вниманието върху живота на избягалите от Северна Корея хора, които повторно се завръщат там, и повдигна въпроси за това дали те получават достатъчно подкрепа, след като успеят да избягат от бедния, стриктно контролиран Север към богатия, демократичен Юг, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Мъжът е на около 30 години и живеел в бедност, изкарвайки прехраната си, работейки като чистач, заяви представител на южнокорейските въоръжени сили.
"Бих казал, че той би могъл да бъде класифициран като представител на по-бедната класа, който едва е изкарвал прехраната си", добави той, без да даде повече подробности, за да не нарушава личната неприкосновеност на дезертьора.
Южнокорейски служители, според които рискът мъжът да е бил севернокорейски шпионин е малък, започнали разследване как той е успял да избегне граничарите, въпреки че е бил заснет на охранителни камери часове преди да пресече границата.
Севернокорейски служители и държавни медии засега не са коментирали случая.
Южнокорейската националната информационна агенция Йонхап съобщи, че полицията в южната част на Сеул, където живеел мъжът, изказала още през юни опасения, че той може да се завърне обратно в Северна Корея, но не предприела действия поради липса на конкретни доказателства.
Служител на южнокорейското министерство на националното обединение каза днес, че беглецът е получил от правителството подкрепа що се отнася до осигуряването на лична безопасност, жилище, медицинско лечение и заетост.
Мъжът почти не е контактувал със своите съседи, които го видели как изхвърля вещите си в деня преди да прекоси границата, съобщи Йонхап.
По данни от септември общо около 33 800 севернокорейци са избягали в Северна Корея, повечето от тях - през Китай. От септември 2012 г. само 30 от тези бегълци са се върнали в затворената комунистическа страна, става ясно от статистика на южнокорейското министерство на националното обединение.
Според бегълци и активисти обаче неизвестните случаи вероятно са много повече, тъй като много хора не успяват да се приспособят към живота в Южна Корея.
Над половината от избягалите в Южна Корея севернокорейци са категоризирани като хора с ниски доходи. Близо една четвърт от тях са сред най-бедните, които имат право да получават помощи.
"При приспособяването към новия живот изниква сложен набор от фактори, включително копнеж по роднини, останали в Севера, и емоционални и икономически трудности", каза служител на южнокорейското министерство на националното обединение.
Той обеща политиката към северкорейските бегълци да бъде преразгледана и да им бъде оказвана повече помощ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни