Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ представи в Брюксел идеите на Движението за промени в Конституцията. Карадайъ е на посещение в Белгия, за да обсъди с партия АЛДЕ и евродепутатите от либералното семейство, идеите на Движението за антикорупционно законодателство в България, правосъдна реформа и върховенство на закона.
Висшият съдебен съвет да се раздели на 2 части - Висш съвет на съдиите и Висш съвет на прокурорите, всеки от които да се състои от 13 души, предлагат от ДПС.
"В една от препоръките на Венецианската комисия се казва, че съдиите трябва да са повече от половината. Затова ние предлагаме 7 от членовете във Висшия съвет на съдиите да се избират от съдийската гилдия, а 6 - от Народното събрание с мнозинство от две трети", съобщи Карадайъ на брифинг за българските журналисти.
"Слушаме много коментари за необходимостта от обществен контрол над прокуратурата. Затова за нея правим обратното предложение - шестима от членовете на Висшия съвет на прокурорите да се избират от гилдията им, а 7 - от НС, отново с мнозинство от две трети", обясни Карадайъ.
(Това всъщност е стара идея, бламирана именно от ДПС, която представяше преди години Христо Иванов, б.р.)
ДПС предлага още главният прокурор, председателите на ВКС и ВАС и министърът на правосъдието, които в момента са членове по право на ВСС, да не участват в двата нови съвета.
"Ние предлагаме още надзорът по законност да се отнеме от главния прокурор и да се възложи на съответните по-горни инстанции на прокуратурата", съобщи още Мустафа Карадайъ.
"В момента в България съдиите и прокурорите са в едни и същи сгради. Затова предвиждаме орган, който да се занимава с бюджета и стопанската дейност в системата и това да е Висш съвет на магистратите, който да се състои от двата органа, защото въпросите са общи и няма как да бъдат разделяни", обясни лидерът на ДПС.
"Съществува и тема за Инспектората на съдебната власт - дали да се разделя на съдийски и прокурорски. Стигнахме до идеята, че Инспекторатът е на съдебната власт и е по-добре да остане в сегашния си вариант, като отново членовете му се избират с мнозинство от две трети", заяви Карадайъ.
ДПС предлага и въвеждането на фигурата на разследващия прокурор за главния прокурор.
"За другите двама големи в съдебната система - председателя на ВКС и председателя на ВАС, разследването може да се проведе от прокуратурата. Но дискомфортът е за главния прокурор, ако го разследва подчинен. Затова предвиждаме разследващият прокурор да е обвинител, избран чрез жребий, чието кариерно развитие не зависи от главния прокурор. И след приключването на разследването този разследващ прокурор евентуално да премине във Върховния касационен съд", обясни още Мустафа Карадайъ.
ДПС предлага и въвеждането на индивидуалната конституционна жалба. Също така и членовете на Конституционния съд от квотата на НС да се избират с мнозинство от две трети. В момента това става с обикновено мнозинство (новата идея очевидно е удар срещу рехавото мнозинство в НС, б.р.)
"С поправките в Конституцията ДПС решава и проблема с двойното гражданство. Темата бе повдигната безспорно за сегашния министър-председател, който бе министър, а министрите трябва да покриват изискванията за народни представители, тоест - да нямат друго гражданство, освен българско, каза Карадайъ и припомни, че КС установи двойно гражданство и нарушение на Конституцията, извършено от Кирил Петков. В други страни членки на ЕС няма такова изискване за народните представители и министрите. Към нашия проект, който в момента е готов, ще добавим отпадане на изискването да няма двойно гражданство за депутати и министри", съобщи Карадайъ.
"От този казус обаче изникна необходимостта за решаване на още един въпрос. В България в момента има отнемане на конституционни права чрез закон - правото на гласуване. Чрез някакъв настоящ адрес се отнема изобщо правото на глас на български граждани на евроизбори и местни избори. Така в разговорите възникна и идеята в Конституцията да се запише изрично, че правото на глас не може да се отнема по никакъв начин", подчерта Мустафа Карадайъ.
"За тези идеи, които имаме за промени в Конституцията, във всичките си срещи получаваме одобрение. Остава, когато се върна в България, да потърсим среща с всички останали парламентарни групи, да направим коментар с всички тях за идеите, които предлагаме, да чуем и техните, за да реализираме най-накрая съдебна реформа, а не да говорим за съдебна реформа и да визираме смята на персони", категоричен бе лидерът на ДПС. Той подчерта, че ако партиите в парламента са били искрени в заявките си за правна реформа, предложенията на ДПС ще срещнат подкрепа, защото отразяват позиции, декларирани от всички останали сили в НС.
"Експертите на Движението максимално са се съобразили с възможността предлаганите поправки в основния закон да могат да бъдат извършени от обикновено народно събрание, за да няма необходимост от свикване на ВНС", каза Карадайъ.
При изготвянето на промените в Конституцията експертите на ДПС са взели под внимание всички препоръки на Венецианската комисия, докладите на ЕС и препоръките в тях.
"Смятаме, че е дошло времето някой да поеме инициативата и да предложи конкретни текстове, за да се постигне съгласие", коментира още Карадайъ. Той е обсъдил с европейските партньори на ДПС и антикорупционното законодателство, което Движението предлага - премахването на т.нар. "златни паспорти", на "ин хаус" процедурите и постановленията на Министерски съвет, станали известни като раздаване на пари от джипката.
"България е критикувана от доста време за инвестиционното гражданство - не само от Европа, но и от САЩ", каза Карадайъ, мотивирайки законопроекта на ДПС. "Ние искаме чрез него да задължим ДАНС да извърши проверка на всеки един конкретен случай и ако има нарушения да се открие процедура за отнемане на гражданство", подчерта лидерът на ДПС. Той съобщи, че Движението готви и проект, свързан специално с КПКОНПИ.
По-рано през деня Карадайъ нападна пред журналисти премиера Кирил Петков, както и закриването на спецсъдилищата и прокуратурите.
„Когато някой има информация за престъпления, той е длъжен да сезира съответните компетентни органи, включително гражданинът Кирил Петков, независимо каква позиция заема днес.“
Така лидерът на ДПС коментира пред български медии в Брюксел думите на премиера, че „хората, които са в основата на корупцията в България, са сигурно 20 човека“.
„Нарушителят на конституцията“ обвинява конкретни хора в корупция и, ако главният прокурор не се е самосезирал, явно ще има нужда някой да го сезира", смята още Карадайъ (всъщност две прокуратури - Специализираната и Районната обявиха отказ да разследват случая с декларацията с гражданството на Кирил Петков, б.р.).
Лидерът на ДПС иска още:
Дайте да направим една реформа на съдебната система и да не се налага всяка година да променяме системата изцяло.
По неговите думи целта назакриването на специализираните съдилища и прокуратури е единствено политическа. Карадайъ изрази съмнение, че тези намерения може да са свързани и с частен интерес, и настоя за анализ на дейността на специализираните структури.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни