Общият съд на ЕС потвърди днес решението на европейския антимонополен регулатор от 2018 г. да прекрати разследване срещу „Газпром“ за нелоялни търговски практики в Източна Европа, без да налага глоби.
За да избегне санкции, руската компания се съгласи да промени търговската си политика и да разреши на конкуренти достъп до мрежата си в Източна Европа.
Тази сделка обаче бе оспорена от полската компания PGNiG пред Общия съд на ЕС. Тя поиска споразумението с регулатора да бъде отменено.
Но Съдът реши, че „обжалваното решение не е опорочено от някоя от процесуалните или материалноправни грешки, посочени от ищеца“.
Същевременно съдиите отхвърлиха решението на Комисията да отхвърли жалбата на PGNiG срещу „Газпром“ с аргумента, че Комисията не е спазила процедурните права на компанията.
Решението може да бъде обжалвано пред Съда на ЕС.