Защо руският президент Владимир Путин и френският му колега Еманюел Макрон разговаряха седнали в двата края на четириметрова маса в Кремъл в понеделник?
Ройтерс намери отговора: за да не би случайно гостът да зарази домакина си с коронавирус.
При пристигането му в Москва от Макрон е поискано да си направи PCR тест. Това обаче би го принудило да чака часове преди срещата с Путин.
Той предпочел френският лекар в екипа му да му направи бърз антигенен тест. Той не е толкова надежден, колкото писиара и затова е трябвало да говори на руския си колега от другия край на дългата бяла маса.
Двамата лидери бяха и на няколко метра разстояние един от друг по време на съвместната си пресконференция.
Човек от екипа на френския президент обаче довери пред френската информационна телевизия Бе Еф Ем и друга причина. Макрон не е искал руснаците да получат възможност да анализират неговата ДНК, каквато дава вземането на кръв - въпрос на национална сигурност.
В Киев, следващата спирка на Макрон във вторник, нямаше никакви мерки за социално дистанциране. Той и украинският му колега Володимир Зеленски се прегърнаха, макар и с маски.
Протоколът предполага лидерите обикновено да разговарят от по-малко разстояние - такова, което им позволява да се ръкуват.
Така Путин разговаря с президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев вчера в Кремъл.
Той обаче използва масата като средство за физическо дистанциране на неотдавнашните си срещи с гостуващите му Виктор Орбан, министър-председател на Унгария и Ебрахим Раиси, президент на Иран.
Още по темата
- Путин: Изстреляхме нов тип балистична ракета със среден обсег срещу Украйна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Съдът в Хага vs. Нетаняху
- Меркел в мемоарите си: Дори и Украйна да бе в НАТО, Путин нямаше да се откаже
- Борисов, Петков и Пеевски заедно наградени "за заслуги" от Украйна. Просто само последният се похвали
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни