Върховната административна прокуратура в изпълнeние на законовите си правомощия сезира Инспектората на МС "за проверка във връзка с нарушение на длъжностно лице".
Причината е "евентуално извършено нарушение" от въпросното длъжностно лице.
По-надолу в съобщенито на прокуратурата четем, че са касае за протест против заповед на министъра на правосъдието, издадена по Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
Според Административнопроцесуалния кодекс (АПК) министърът е бил длъжен "в тридневен срок от изтичането на сроковете за оспорване от останалите лица да изпрати жалбата или протеста заедно със заверено копие от цялата преписка по издаването на акта на съда, като уведомява подателя за това".
Това обаче не е станало.
"В чл.303 т.2 от АПК е регламентиран състав на административно нарушение и се ангажира административнонаказателната отговорност на длъжностно лице, което без уважителни причини не препрати своевременно жалба или протест срещу административен акт на по-горестоящия административен орган или на съда", пишат днес от прокуратурата.
Затова и ВАП сезира ръководителя на Главния инспекторат на МС в съответствие с правилата на АПК, с които е регламентиран редът за налагане на наказания.
Ето и цялото съобщение на прокуратурата:
ВАП сезира Главния инспекторат на Министерски съвет за проверка във връзка с нарушение на длъжностно лице от Министерство на правосъдието
Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира Главният инспекторат на Министерски съвет за проверка, свързана с евентуално извършено нарушение от длъжностно лице от Министерство на правосъдието, във връзка с изготвен протест.
На основание чл.126, пр.2, чл.146, т.4, чл.147, ал.2, вр. чл.16, ал.1, т.1 и т.3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) от ВАП е изготвен протест против заповед на министъра на правосъдието, издадена по Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
Според чл.152, ал.1 и ал.2 жалбата или протестът се подава чрез органа, издал оспорвания акт, който е длъжен в тридневен срок от изтичането на сроковете за оспорване от останалите лица да изпрати жалбата или протеста заедно със заверено копие от цялата преписка по издаването на акта на съда, като уведомява подателя за това.
От ВАП са спазени тези процесуални правила. В прокуратурата са получени данни, от които е видно, че въпросните материали са изпратени от Министерство на правосъдието до съда след повече от три дни от постъпване на протеста в министерството.
В чл.303 т.2 от АПК е регламентиран състав на административно нарушение и се ангажира административнонаказателната отговорност на длъжностно лице, което без уважителни причини не препрати своевременно жалба или протест срещу административен акт на по-горестоящия административен орган или на съда.
Въз основа на това и съобразно чл.145, ал.1, т.5 от Закона за съдебната власт ВАП сезира ръководителя на Главния инспекторат на МС в съответствие с правилата на чл.307 от АПК, с които е регламентиран редът за налагане на наказания за нарушения по чл.303 от кодекса.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни