Страните от ЕС ще могат да отпускат до 400 000 евро на засегнати от войната в Украйна компании с дейност в определени сектори.
Това предвижда одобрената днес от Европейската комисия Временна рамка при кризи. Тя ще позволи на държавите да подпомогнат икономиката в контекста на руското нашествие в Украйна.
Рамката предвижда следното:
• Помощ с ограничен размер. Страните от ЕС ще могат да въвеждат схеми за отпускане на максимум 35 000 евро на засегнати от кризата дружества, които осъществяват дейност в секторите селско стопанство, рибарство и аквакултури, и максимум 400 000 евро на засегнато от кризата дружество, осъществяващо дейност в някой от останалите сектори. Тази подкрепа може да се предоставя под всякаква форма, включително чрез преки безвъзмездни средства;
• Помощ за осигуряване на ликвидност под формата на държавни гаранции и субсидирани заеми. Страните ще могат да предоставят субсидирани държавни гаранции, за да гарантират, че банките продължават да отпускат заеми на всички засегнати от кризата дружества, както и държавни и частни заеми със субсидирани лихвени проценти;„
• Помощ за компенсиране на високите цени на енергията. Страните членки ще могат частично да компенсират дружествата, по-специално интензивните потребители на енергия, за допълнителните разходи, дължащи се на извънредното увеличение на цените на природния газ и електроенергията. Тази подкрепа може да се предоставя под всякаква форма. Общият размер на помощта за бенефициер не може да надвишава 30 на сто от допустимите разходи, като тя не може да надхвърля 2 милиона евро във всеки един момент. Когато дружеството понесе оперативни загуби, може да е необходима допълнителна помощ, за да се гарантира продължаването на дадена стопанска дейност. За тази цел държавите членки могат да предоставят помощ, надвишаваща тези прагове, в размер до 25 милиона евро за енергоемките потребители и до 50 милиона евро за дружества, осъществяващи дейност в конкретни сектори, като например производството на алуминий и други метали, стъклени влакна, целулоза, торове или водород, както и много основни химични вещества.
Временната рамка при кризи ще бъде в сила до 31 декември 2022 г. Комисията ще прецени преди тази дата дали е нужно действието на Рамката да бъде удължено.
Още по темата
- Украйна: Унищожихме руски команден пункт в Курска област със "Сторм Шадоу"
- Путин: Изстреляхме нов тип балистична ракета със среден обсег срещу Украйна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Съдът в Хага vs. Нетаняху
- Борисов, Петков и Пеевски заедно наградени "за заслуги" от Украйна. Просто само последният се похвали
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни