Сенатът в САЩ гласува и прие вчера най-големият пакет с мерки за опазване на климата в историята си.
Президентът Джо Байдън успя да прокара законопроекта си за мащабни инвестиции за социални нужди и за опазване на природата. Това обаче е само малка част от всичко, което Байдън възнамеряваше да се приеме по време на мандата му.
Законопроектът бе приет с просто мнозинство, като решителният глас дойде от вицепрезидентката Камала Харис.
С този закон вече е напълно реалистично до края на десетилетието САЩ да намалят вредните емисии с 40% и да ги свалят до нивото им отпреди 2005 година. Мерките предвиждат и увеличаване на данъците на големите корпороции, което гарантира стотици милиарди доходи за бюджета.
Републиканците гласуваха против законопроекта, но правото на Камила Харис да гласува в Сената даде нужният един глас преднина и законопроектът бе приет с 51 гласа.
В петък предстои гласуване в конгреса, но там мнозинството на демократите е гарантирано.
След това Байдън вече може да подпише законопроекта и той влиза в сила. За Байдън тази победа бе решаваща преди междинните избори на 8 ноември, когато се решава дали демократите ще запазят контрола в Сената и Конгреса.
Правителството на Байдън определи законопроекта като историческа победа, която ще допринесе за това „да се решат най-належащите икономически проблеми, да се укрепи икономиката за предизвикателствата, които я очакват през идните десетилетия, и да постави САЩ на челно място в света като индустрия, произвеждаща чиста енергия“, се казва в прессъобщението на Белия Дом.
Най-важните постижения в този законопроект са:
- намаляване на цената на лекарствата с рецепта. Диабетиците вече няма да плащат повече от 35 долара за инсулин, а пенсионерите няма да дават повече от 2000 долара годишно за лекарства.
- борбата с промените в климата
- затварянето на големите пробойни в данъчната политика
- 300 милиарда долара за намаляване на външния дълг
За борбата с климатичните промени законопроектът предвижда стимулиране чрез данъчни облекчения на американците да си купуват електроавтомобили и да използват зелена енергия в домовете си. Ще се инвестира и в атомната енергия.
Планирано е и увеличаване на данъците, но само за най-големите концерни. 15% минимален данък трябва да плащат фирмите с годишен оборот над 1 милиард долара. Хора и фирми, които имат под 400 000 долара годишен доход, няма да бъдат засегнати от увеличението на данъка.
Още по темата
- Джо Байдън навърши 82 години
- Руски медии за решението на Байдън: Сега Путин трябва да запази авторитета си
- Кремъл: Разрешението да се атакува Русия с американски ракети въвлича Вашингтон по-дълбоко в конфликта
- "Ню Йорк Таймс": Байдън разреши на Украйна да атакува Русия с американски ракети с голям обсег
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни