Американското правителство обяви, че е одобрило продажбата на осем изтребителя F-16 на България, "за да подсили сигурността" на страната член на НАТО на фона на войната, водена от Русия в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
В началото на февруари премиерът на България Кирил Петков и американското посолство обявиха, че заради прекъсвания във веригите за доставки, причинени от пандемията, ще има забавяне - вероятно с около 2 години - в доставянето на самолетите от първата поръчка, направена от правителството на Бойко Борисов през 2018 г.
През миналото лято България обяви стартирането на процедурата за още 8 самолета F-16. Тогавашният служебен военен министър Георги Панайотов обяви няколко аргумента в отговор на депутатско питане, сред които и факта, че при официални срещи с представители на посолството на САЩ е получена информация, че предстои промяна в конфигурацията на произвежданите самолети заради нови клиенти. Това е принудило страната ни да бърза, защото е добре всички изтребители F- 16 да са в една конфигурация, за да се осигури безопасност на полетите.
В комюнике Държавният департамент на САЩ заявява, че е уведомил американския Конгрес за намерението си да продаде тези изтребители и свързани с тях муниции и оборудване на България за сумата от 1,67 милиарда долара.
Агенция Ройтерс, която цитира американското министерство на отбраната, уточнява, че Държавният департамент е одобрил потенциалната продажба на самолети F-16 C/D Block 70 и свързано с тях оборудване за общо 1,673 млрд. долара, като това включва четири самолета F-16 C Block 70, четири самолета F-16 D Block 70, 11 двигателя и друго прилежащо оборудване.
Пентагонът съобщи, че основният доставчик ще е компания "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin).
Според американската дипломация продажбата на F-16 "ще подобри способността на България да посреща настоящи и бъдещи заплахи, давайки възможност на българските военновъздушни сили да изпращат съвременни изтребители в района на Черно море", с което граничи и Украйна.
Укрепването на "източния фланг" на НАТО е част от стратегията на Вашингтон за реагиране на руската инвазия в Украйна. Тази продажба може да възобнови спекулациите за предоставяне на Украйна на бойни самолети съветско производство, с каквито България разполага, отбелязва АФП.
Пентагонът обаче изглежда отхвърли такъв вариант. В отговор на въпрос в този смисъл говорителят на американското отбранително министерство Джон Кърби прикани да не се правят подобни "заключения". "Това би било погрешна интерпретация", каза той.
Киев иска от западните си партньори изтребители МиГ-29, които военните му знаят как да пилотират и с каквито разполагат неколцина източноевропейски страни. Възможно прехвърляне на такива руски самолети от Полша беше обсъдено в началото на март, но САЩ се противопоставиха, опасявайки се, че Русия може да възприеме това като твърде сериозна пряка намеса на НАТО в конфликта.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни