Годишният темп на инфлация в България се ускори през март 2022 г. за 13-ти пореден месец, достигайки 12,4% спрямо 10 на сто през предходния месец, показват данни на Националният статистически институт, цитирани от БНР, Това е най-високото ниво на инфлацията в нашата страна от юли 2008 г.
Спрямо февруари потребителските цени в нашата страна се повишават през март с 2,2%.
Средногодишната инфлация за периода април 2021 - март 2022 г. спрямо периода април 2020 г. - март 2021 г. е 6,0 на сто.
Основен възходящ натиск върху инфлацията през март оказват транспортните цени, които се увеличават със 7,9% спрямо предходния месец, както и нарастването на цените на храните и безалкохолните напитки с 3,3% спрямо февруари, когато също нараснаха с 3,3 на сто. Цените в ресторанти и хотели скочиха в рамките на месец с 2,8 на сто.
Спрямо март 2021 г. цените на храните се увеличават със 17,4% след повишение с 13,6% през февруари, докато транспортните цени скачат с 26,7% (след повишение с 20,9% месец по-рано), а цените на жилища и комунални услуги - с 14% след растеж с 12,9% месец по-рано.
Ръстът на транспортните цени се дължи на солиден скок на цените на горивата през март спрямо предишния месец, като цената на бензин А95Н се повишава с 13%, на бензина А100Н - с 11,5%, а на газ пропан-бутан - с 12 на сто.
Цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия се увеличиха в рамките на март с едва 0,1%, на облеклото и обувките пък цените се понижиха с 0,5%, цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива обаче се повишават спрямо февруари с 1%, докато цените за жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома - с 0,9 на сто.
През март най-голям скок на цените при хранителните продукти бележи олиото, което поскъпва спрямо февруари с цели 23,3%, цената на брашното се повишава за месец с 5,9%, на картофите - с 5,9%, на зелето - със 7,3%, на яйцата - с 8,3% и на хляба - с 1,8%. Цената на свинското месо се повишава през март с 5,2%, на месото от едър рогат добитък - с 4,2% и на месото от домашни птици - с 8,2 на сто. Кашкавалът и сиренето поскъпват съответно с 3% и с 3,4%.
През март поевтинява малка част от хранителните стоки, като най-голям ценови спад със 7,1% има при краставиците, при листните зеленчуци - с 5,9%, докато зеленият пук и праз поевтиняват с 4,7%.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през март нараства с 2,1% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускори до 10,5% от 8,4% през февруари.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни