"Има решение в Русия "Газпром" да не работи с нас. Не знам доколко това е официално или не.
Но ние се опитваме да изпратим съобщение до Русия, че сме готови да подновим преговорите в рамките на настоящия договор."
Това казва служебния тенергиен министър Росен Христов в интервю пред журналистката на свободна практика Ребека Щегман, предоставено и публикувано от "Капитал".
Въпреки това Христов обявява, че няма нищо такова като "голям завой" - както го нарича интервюиращата.
"Не сме направили никакъв завой. Ние вече сме договорили този газ. Всичко, което ни трябва, е да вземем договорения газ. Не обсъждаме нови договори. Не обсъждаме разширения. Не обсъждаме увеличаване на обемите. Междувременно осигуряваме разнообразни доставки от цял свят, които в крайна сметка от следващата година ще направят доставките от Русия ненужни."
И още:
"Ако казвате, че искаме да се върнем в Русия, защо провеждаме търгове за LNG? Защо ходя в Турция да преговарям за слотове? Защо да говорим с всички тези компании? Хората трябва да разберат, че не е 100% сигурно, че ще можем дори да получим газ от "Газпром".
... Все още обсъждаме възможността на политическо ниво. Но преговорите с "Газпром" не са толкова прости, колкото си мислят хората."
Той обвинява предишното правителство за ситуацията:
Въпрос: Защо отказахте 6-те LNG танкера?
Защото не успяхме да осигурим слотове, а цялата сделка беше замислена по много грешен начин. Обикновено трябва да се запазят слотове и след това да се поиска оферта. Като по този начин доставчиците на LNG дават по-добра оферта, защото знаят точно кога трябва да доставят и какво количество. И оптимизират логистиката си.
Цялата сделка беше уредена от предишното правителство. А непрекъснато ни обвиняват, че ние не сме уредили слотовете. Но нека помислим - те имаха договор с Cheniere (американската компания Cheniere Energy) през май и до август те не осигуриха слотове. Има писмо от "Булгаргаз" до предишния министър на енергетиката на 27 юли, шест дни преди да падне кабинета, което казва че има висок риск с офертата на Chеnierе, защото нямат слотове. Ние трябваше да потвърдим офертата на 19 август. Така че от 3 август до 19-и, само за 16 дни, успяхме да осигурим един слот - нещо, което те не направиха, не знам по каква причина, за няколко месеца.
И още:
"Нищо не можем да предложим на "Газпром". Просто се надявам, че имат газ, който да продадат. И имат договор, който трябва да изпълнят. И те са готови да го направят."
"... Буквално ще затворим училищата, ако продължаваме така, и децата няма да могат да имат къде да учат цяла зима, защото училищата ще стоят студени.
Въпрос: Не мислите ли, че преувеличавате?
Не преувеличавам."
А на въпрос - напомняне от журналистката, че България не е толкова зависима от газа, който е едва 10-15% от общия енергиен микс - а страни като Германия са много по-зависими и като индустрия, и като домакинства, заявява .
"Да, но вижте БВП на глава на населението и заплатите на хората. Хората в Германия имат по-високи заплати, те могат да плащат по-високи цени, дори и да не им харесва. Но хората в България получават около 350-400 евро заплата (средната нетна работна заплата по данни на НСИ е 670 евро - бел.ред). Пенсионерите получават 150 евро пенсия (минималната пенсия е 235 евро - бел.ред.). Представете си, че ако трябва да живеете със 150 евро, трябва да платите всичките си потребности за храна, дрехи, отопление, всички комунални услуги."
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни