Американците си спомнят 11 септември с минути на мълчание, четене на имената на жертвите, доброволческа работа и други почести 21 години след най-смъртоносната терористична атака на територията на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Роднини на жертвите и високопоставени лица ще се съберат в неделя на местата, където отвлечените самолети се разбиха на 11 септември 2001 г. - Световния търговски център в Ню Йорк, Пентагона и поле в Пенсилвания.
Други общности в страната отбелязват деня с бдения със свещи, междурелигиозни служби и други възпоменания. Някои американци се присъединяват към доброволчески проекти в ден, който е федерално признат като Ден на патриота и Национален ден на служба и възпоменание.
Честванията следват важна годишнина миналата година. Това дойде седмици след хаотичния и смирен край на войната в Афганистан, която САЩ започнаха в отговор на атаките.
Но ако този 11 септември може да не е толкова повратна точка, той остава точка за размисъл върху атаката, която уби близо 3000 души, стимулира "войната срещу тероризма" на САЩ по целия свят и преконфигурира политиката за национална сигурност, отбелязва агенцията.
Той също така събуди - за известно време - чувството за национална гордост и единство у мнозина, като същевременно подложи американците мюсюлмани на години на подозрения във фанатизъм и породи дебат за равновесието между сигурността и гражданските свободи. По начини, едновременно деликатни и ясни, последиците от 11 септември вълнуват американската политика и обществен живот до ден днешен.
И атаките хвърлиха дълга сянка върху личния живот на хиляди хора, които оцеляха, реагираха или загубиха близки, приятели и колеги.
В неделя президентът Джо Байдън планира да говори и да положи венец в Пентагона, докато първата дама Джил Байдън трябва да говори в Шанксвил, Пенсилвания, където един от отвлечените самолети падна, след като пътници и членове на екипажа щурмуваха пилотската кабина, докато похитителите насочиха машината към Вашингтон.
Вицепрезидентът Камала Харис и съпругът й Дъг Емхоф трябва да присъстват на Националния мемориал на 11 септември в Ню Йорк, но по традиция нито една политическа фигура не говори на церемонията на кота нула. Вместо това на събитието думата имат роднините на жертвите, които четат на глас имената на мъртвите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни