“Демократична България” е силно разтревожена от снишаването на българските институции пред лицето на ескалацията на имперския милитаризъм на Путин.

Откровеният ядрен шантаж, безотговорното подлагане на ядрена инфраструктура под риск, хвърлянето на нови стотици хиляди души в огъня на конфликта и заграбването на големи територии от суверенна Украйна са непосредствена заплаха за сигурността на цяла Европа.

Те са реална и непосредствена заплаха за сигурността на България като страна, намираща се близо до театъра на военните действия и разчитаща за своята сигурност на съществуващия ред в региона. И докато Европа и светът категорично осъдиха обявената новата ескалация на путиновата агресия и предприемат конкретни действия българският президент и служебното му правителство мълчат и бездействат.

Без лидерство и вземане на ясна позиция обществото е оставено да бъде лесна жертва на сплашване и Кремълска пропаганда. Вместо мобилизация на съпротивителните ни сили се насажда капитулантство под формата на призив за неутралитет и приемане на руската агресия като свършен факт.

Време е институциите и отговорните партии да покажем че в рамките на съюзите към които България принадлежи ние разполагаме с достатъчно възможности да гарантираме защитете на своята сигурност и интереси.

“Демократична България” настоява президентът Румен Радев, макар и в отсъствието на действащ парламент, да събере представители на ръководствата на политическите сили от 47-ото Народно събрание, за да обсъдят състоянието на националната сигурност и мерките за защита на страната. Време е да започне да се формира политическо обединение около необходимите действия, което не зависи от политическия цикъл в който се намира страната и предизборното противопоставяне, Консултативните срещи между президента и назначени от него министри нямат широка легитимност.

Липсата на парламент е само формално оправдание  да не се свиква Консултативен съвет за национална сигурност, но не може да бъде извинение да не се търси максимална политическа легитимност на решенията срещу надвисналите над нацията заплахи. Въпреки непълнотите в конституцията, България е парламентарна република и президентът не може да поеме еднолично чрез служебното си правителство цялата власт и отговорност в такава критична за държавата ни ситуация. От действията или бездействието на институциите зависи сигурността на всеки един от нас, затова не можем нито да се предоверяваме, нито да разчитаме някой да носи непосилна за него  тежест.

Няма никакви пречки президентът да свика политически консултации във формата КСНС, независимо дали форумът се нарича КСНС. Политическите партии от 47-ото Народно събрание, които представляват различни политически сегменти на българското гражданство, трябва заедно с държавния глава да бъдем информирани и оценим състоянието на бойната готовност на сухопътните, военноморските и военновъздушните сили, както и инструментите на предна отбрана на НАТО на наша територия, готовността за защита на населението от оръжия за масово поразяване и при ядрени и други инциденти, състоянието на гражданска защита както и да оценим щетите от хибридни руски атаки и проникване в институциите и обществото.

На спешна среща във формата на КСНС още в началото на следващата седмица трябва да бъдат набелязани мерки за:

-  засилване на противодействието на дезинформация и пропаганда на Кремъл в България, насочена към разделение и противопоставяне в обществото, влияние върху изборния процес и откъсване на България от позициите на съюзниците от НАТО и ЕС;

- проверка и засилена подготовка за преминаване в по-висока степен на готовност на системата за гражданска защита и устойчивост при ядрени и други опасни аварии, подривни действия по критичната инфраструктура, засилване на киберустойчивостта и енергийната сигурност;

- подготовка за недопускане на инфилтрация на агенти на влияние и разузнавателна дейност при очакваната вълна на “бягащи от мобилизацията” руски граждани;

- подготовка за потенциална бежанска вълна при интензифициране на военните действия в Украйна в резултат на мобилизацията на стотици хиляди военни от руска страна и хвърлянето им на фронта;

- засилване на мерките по предна отбрана на НАТО на наша територия, особено в сферата на въздушен и морски суверенитет, разполагане на многонационални сили, повишаване на отбранителния ни потенциал по програмата “наем-заем” за преодоляване на очевидните дефицити във въоръжението и техниката;

- приемане на конкретна програма за подпомагане на Украйна с въоръжение и техника, вкл. ремонт у нас.

Настояваме до свикването на новото 48-о Народно събрание да се провеждат редовни политически консултации в този подобен на КСНС формат.

Настояваме премиера да поеме отговорност и да свика Съвета по сигурността към Министерски съвет и да де отчет за резултата от проведеното заседание и взетите решения.

Време е за отговорност и за решителни действия в защита на националната сигурност! Партиите и държавните институции го дължим на българските граждани.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ