Традиционният прием на президента за 24 май беше свръхпосетен, нещо като светско-политическото събитие на годината. Интересът вероятно беше повишен и заради паузата от 2020 г. насам, наложена заради пандемията.
На приема президент и премиер се постараха да изглеждат в отлични отношения. Камерите запечатаха широките усмивки на Радев и Петков, които иначе през медиите редовно си разменят забележки, а критиките на държавния глава към кабинета са почти всекидневни.
Най-любопитното присъствие в "Бояна" във вторник вечер не беше на Стефан Янев, бивш военен министър, бивш служебен премиер и бивша (поне официално) дясна ръка на Радев. Идеите на "Български възход", партията, която Янев обяви, че прави след като беше уволнен от сегашния кабинет, се смятат и за близки до някои схващания на президента.
Далеч по-интересна фигура от Стефан Янев обаче беше забелязана снощи на приема - главният прокурор Иван Гешев. През първия мандат на Радев Гешев положи сериозни усилия, за да разваля спокойствието на президента. Кулминацията на действията му - нареденото от него нахлуване в сградата на президенството през юни 2020 г., беше и един от сериозните тласъци за избухването на националните протести, чиито основни искания бяха смяната на правителството и оставката на главния прокурор. Оттогава Радев не е пестял негативните си оценки за обвинител №1, както и обратното.
На снощното събитие не бяха забелязани лидерката на БСП Корнелия Нинова (която отсъстваше и при официалната церемония по встъпването във втори мандат на Радев), както и бившият премиер и председател на ГЕРБ Бойко Борисов.
В йерархията на културата е важно благородството на духа, а не богатството или властта, каза Радев в словото си.
„Благодаря на всички вас, които съхранявате една вековна култура“, обърна се той към присъстващите хора на духа и ги поздрави, че със слово и дело градят бъдещето на България и задълбочават отношенията на страната ни в Европа и по целия свят.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни