Намерението на американското правителство да продаде на Украйна четири големи дрона, способни да носят въоръжение, няма да може да се осъществи засега заради опасения, че усъвършенстваното им оборудване за наблюдение може да попадне във вражески ръце, заявиха пред Ройтерс запознати.

Техническото възражение срещу продажбата е било отправено при подробен анализ, изготвен от Службата на Пентагона за технологична сигурност в отбраната. Задачата на тази структура е да се грижи ценни технологии да не попадат във вражески ръце. Самото намерение за сделката, което се е зародило още през март, е било одобрено от Белия дом, заявиха трима запознати.

Агенция Ройтерс в началото на този месец първа съобщи за подобно намерение. По данни на агенцията става дума за план за продажба на четири дрона "Грей Игъл" (MQ-1C Gray Eagle), които могат да бъдат въоръжени с ракети "Хелфайър" (Hellfire), за да бъдат използвани на бойното поле срещу Русия.

Основното опасение е, че радарът и оборудването за наблюдение на дроновете може да попаднат в руски ръце и така да възникне риск за американската сигурност. Според източниците това съображение е било пренебрегнато при първоначалния анализ на сделката, но в края на миналата седмица въпросът е бил повдигнат на срещи във военното министерство.

Дали ще се стигне в крайна сметка до продажбата, ще реши Пентагонът, но засега няма яснота кога военното ведомство на САЩ ще се произнесе.

Един от възможните начини за осъществяване на сделката е радарът и сензорите на дрона да бъдат заменени с по-неусъвършенствени технологии, но това може да отнеме месеци, каза един от източниците. Ако Пентагонът все пак разреши продажбата, по-нататък Конгресът ще имат възможност да я блокира, но това се смята за малко вероятно.

Четирите дрона, които са произведени от компанията "Дженерал Атомикс" (General Atomics) първоначално били предназначени за американската армия.

Според документи за бюджета на сухопътните войски на САЩ един "Грей Игъл" струва 10 милиона долара.

БТА