България и още 6 страни от ЕС ще получат допълнително общо 100 милиона евро за бежанците от Украйна, съобщиха от Европейската комисия.
Другите държави са Полша, Словакия, Чехия, Естония, Латвия и Литва.
Седемте страни ще разполагат с тези средства за продължаване на грижата за бежанците и за осигуряване на храна, превоз и временното им настаняване. Парите трябва да достигнат до граждански организации и местните власти.
Средствата ще бъдат отпускани според постигнатите резултати, а не според действителните разходи, отбилязват от ЕК
Още 52 милиона евро ще бъдат осигурени за условия за настаняване на бежанците, за лекарска и психологическа помощ.
Същевременно Комисията призова днес Русия да преосмисли решението си и да се върне към сделката за износ на украинско зърно през Черно море. Според Брюксел действията на Москва може да доведат до задълбочаване на продоволствената криза. ЕС и ООН съгласуват следващите си решения по този въпрос, заяви говорителят на Комисията. Той уточни, че досега по т. нар. коридори на солидарността от и към Украйна са били пренесени 29 милиона тона стоки.
У нас
Правителството взе решение за продължаване на помощта на гражданите от Украйна. Това заяви междувременно на брифинг в Министерския съвет служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
„Помощта ще продължи чрез настаняването им в държавни бази. Предвидили сме необходимите места и възможности за това. Ще бъде даден 15-дневен срок, до средата на месеца, хората, които се намират в хотели, да бъдат преместени в подходящите държавни бази. Причината за това решение се крие в обстоятелството, че това е практика за Европейския съюз. Само България и още две държави – Кипър и Ирландия, дават такава закрила за неограничен период от време. Отдавна е изчерпан периодът, за който се дава тази закрила“, посочи Демерджиев, цитиран от БТА.
Министърът допълни, че така служебното правителство прави всичко необходимо да гарантира, че украинските граждани ще бъдат настанени на подходящи места през настоящия зимен сезон. Според Демерджиев новоизбраният парламент трябва да намери трайно решение на проблема.
Служебният министър на туризма Илин Димитров допълни, че страната отделя значителни финансови средства, за да помага на бягащите от военния конфликт.
„Дотук са изплатени близо 523 млн. лева, като 200 млн. от тях са за сметка на бюджета, а останалите – по европейски програми и фондове, които са преструктурирани. Важно е да сме наясно с възможностите си. Не оставяме никого на улицата. Нуждаещите се от закрила ще бъдат настанени в държавни бази и грижата за тях ще продължи“, уточни министър Димитров.
Той увери хотелиерите, настанили украински граждани, че ще им бъдат изплатени всички суми и обясни какъв ще бъде механизмът за това.
„До края на тази седмица ще бъдат входирани, включително и за септември, всички безспорни плащания, които сме начислили. Оттук нататък програмата ще бъде отворена, в рамките на 15 дни, те да подадат жалби. Те ще бъдат разгледани и на всяка една ще бъде отговорено индивидуално“, обясни служебният министър на туризма.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни