Само в рамките на няколко дни две от знаковите лица в ГЕРБ изненадващо напуснаха парламентарната група (ПГ) на партията. И бившият заместник-финансов министър Владислав Горанов, и ексшефът на Националната агенция по приходите (НАП) Красимир Стефанов мотивираха решенията си с липсата на продуктивност в настоящото Народно събрание (НС).
Горанов обаче напусна не само ПГ на ГЕРБ, но и парламента и така няма да “изяде” субсидията на партията. Стефанов пък избра да стане независим народен представител и в същото време “експерт” към партията на Николай Бареков “България без цензура”. Така отцепниците от ПГ на ГЕРБ в този парламент станаха общо четирима. Преди месеци от групата излязога Георги Марков и Светлин Танчев.
Горанов, който се счита за близък до лидера Бойко Борисов, депозира оставката си пред НС без мотиви и два дни преди конгреса на ГЕРБ - на 14-и, на който имаше очаквание да бъде избран за зам. председател на партията. “В 42-то НС по никакъв начин не може да се прави реална политика и да бъда полезен както на тези, които са ме подкрепили на изборите, така и на самия себе си. Затова предпочетох да напусна парламента, да запазя позицията си на човек, който сред приятелите си винаги е бил експерт, професионалист и да продължа по пътя си, занимавайки се с частни проекти. Ако наблюдавате процесите през последните месеци, начинът, по който се прави политика в това НС, лично мен като сравнително млад човек не ме удовлетворява”, заяви Горанов пред Агенция “Фокус”.
Борисов пък го пусна публично с охота и с добри пожелания. По думите му Горанов го информирал за намерението си ден по-рано. “Влади Горанов е един от най-добрите ни експерти. Още в началото на ГЕРБ, го привлякох към партията, именно заради високата експертиза, която притежава. Той остава наш експерт и винаги, когато имам аз или партията нужда от него, ще можем да го използваме с капацитета, който притежава. Оттук-нататък г-н Горанов ме информира, че ще се занимава с частни проекти. Пожелавам му успех и ще продължим да работим заедно”, написа лидерът на ГЕРБ в личния си сайт.
Оставката на Горанов обаче хвана “по бели гащи” колегите му в парламента. Оказа се, че явно освен лидерът Борисов никой от тях не е знаел за намеренията му. 37-годишният икономист бе сред активните оратори в ГЕРБ, винаги до Борисов и за разлика от много други депутати - и вносител на законодателни промени и член на няколко постоянни комисии. Затова и мотивът му, че в 42-то НС не бил полезен породи множество кулоарни слухове. Най-упоритият от тях бе, че не бил съгласен с оставането на Цветан Цветанов като зам. председател на партията, както се и случи на конгреса на ГЕРБ. Други пък се върнаха към май 2010-а, когато Горанов бе засечен в столично заведение да разговаря с депутата от ДПС Делян Пеевски - в момента непримирим противник на Цветанов.
На мястото на напусналия НС Горанов влиза следващият в листата за 24 МИР в София - Зоран Иванов.
Не така безболезнено обаче приеха в ГЕРБ оставката на Красимир Стефанов. Той я депозира в деловодството на НС малко преди началото на извънредното пленарно заседание в понеделник, ден след конгреса на ГЕРБ. Подобно на Горанов и той посочи, че не можел да работи в 42-то НС, но не по принцип, а с колегите си от партията. „Ставам независим депутат, за да започне най-накрая нещо да зависи от мен в този парламент, тъй като съм разочарован от начина, по който той функционира и работи. В него аз виждам само празни приказки и политически нападки и не виждам никакво експертно отношение по проектите. Мога да кажа, че не повече от 10 души общо в парламента определят дневния ред на това Народно събрание, начинът, по който ще се държат парламентарните групи, начинът, по който ще говорят, и начинът, по който ще гласуват. Смятам, че като стана независим народен представител, ще мога сам да си взимам решенията по кои законопроекти какво отношение да взимам и как да гласувам по собствени убеждение и съвест” каза Стефанов. Той даде заявка, че няма да влиза в други партии.
Николай Бареков обаче побърза да съобщи, че Стефанов ще е нова придобивка на формацията му. “България без цензура” щяла да ползва бившия шеф на НАП като експерт. В ГЕРБ може и да не са знаели, но очевидно Бареков е бил наясно с напускането на Стефанов, защото няколко дни преди то да стане факт бившият тв водещ съобщи, че скоро партията му, иначе извънпарламентарна, ще се сдобие с двама депутати. Другият, както е известно, е лидерът на ЗНС Румен Йончев, който излиза от Коалиция за България и се съюзява с тв формацията. “Голяма партия сме, има за всички да дадем”, бе лаконичният коментар на Бойко Борисов.
Напускането на Стефанов също породи редица слухове. Някои си припомниха, че по негово време начело на НАП приходната агенция не откри нарушения при проверката за имотното състояние на Цветан Цветанов, докато повторната ревизия сега показа, че такива има. Други пък разказаха, че не успявал да се наложи на колежката си Менда Стоянова по отношение на данъчните и финансови закони. За радост на любителите на конспирации в историята с внезапната оставка на Стефанов се включи и лидерът на РЗС Яне Янев. Янев, известен с ваденето на флашки с бомбастична информация, обяви, че депутати в 42-то НС са и агенти на ДАНС. Такъв бил и един от четиримата напуснали групата на ГЕРБ. Янев отказа да посочи име. Твърденията му обаче се оказа, че имат свои фенове сред герберите и то на високо равнище. Пред Клуб Z висш партиен функционер, пожелал анонимност, сподели, че лидерът на РЗС казва истината, а агентът на службите в НС бил именно Красимир Стефанов.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни