Нидерландия е първият четвъртфиналист на Световното след 3:1 срещу САЩ в откриващия осминафинал на Световното. Тимът от "ниската земя" чака Аржентина или Австралия.

В мач, предложил открита игра с много голови ситуации, Мемфис Депай откри в 10-ата минута, а в добавеното време на първото полувреме Дейли Блинд направи 2:0. Дензъл Дъмфрис асистира и за двете попадения. В 76-ата Хаджи Райт намали, връщайки интригата. Не за дълго - пет минути по-късно самият Дъмфрис увенча силната си игра с решителен гол.

Американците първи имаха шанс да открият резултата още в 3-ата минута, когато Кристиан Пулишич се оказа сам срещу вратаря Ноперт, който обаче спаси удара му. Гол падна в тяхната врата, а нататък Нидерландия показа, че е по-стойностният отбор.

В началото на второто полувреме играчите на САЩ пропуснаха две добри положения да намалят изоставането си в резултата чрез Уестън Макени и Тим Рийм. Когато го направиха, не успяха да се опазят от нов гол, така последните минути се доиграваха.