Един кадър обикаля днес социалните мрежи и даже новинарските емисии. И буди порой от емоционални коментари. Снимката наистина е трогателна - ръка, която се подава от руините на срутена след земетресение сграда, а до нея - лабрадор.
Един потребител на Инстаграм я е пуснал с надпис: "Малките спасители ще спасят много животи. Молете се за Турция". Публикацията получава бързо над 9000 харесвания.
Turkish Dogs ????????
— Subhadip Roy (@Subharoyvila) February 7, 2023
This photo brought tears to my eyes ????
In Turkey everyone trying to help.. dogs also..#Turkey
Update- 5,000+ Killed & 20,000+ injured.
Standing up to the pets of Turkey.
Allah please save them. ????????
Don’t leave them alon. ????????????#Turkey #TurkeyEarthquake pic.twitter.com/BsaogmWIlG
We can only hope the tragedy of the Turkish earthquake will bring about a sea change when it comes to ending cruelty to dogs. When we need them, they really are our best friends #Turkey pic.twitter.com/9UtgSW1uCT
— dominic dyer (@domdyer70) February 6, 2023
Потребители на Туитър споделят фотографията, заедно с още една на друго куче сред развалини.
"Тези две същества се опитват да помогнат и да спасяват ранените след ужасното земетресение в Турция", пише един от тях на испански.
Това са само няколко примера, които посочва АП. Снимката с ръката и лабрадора циркулира активно и в българския фейсбук.
Това обаче всъщност не е кадър от ужасяващото земетресение в Турция и Сирия отпреди ден, уточнява АП. Снимката е от shutterstock, серия от фотографии от 2018 г. на куче спасител, което търси оцелели сред земетресение. Тя може да бъде открита в една от най-популярните платформи за стокова фотография в света. Подробности къде и при какви обстоятелства са снимани кадрите от чешкия фотограф Ярослав Носка няма - дали от реална ситуация и каква, не е ясно.
Те обаче циркулират при сегашната трагедия като свидетелства от днешния ужас, а вече се появиха и като стимули за различни - реални или не, кампании. Определено обаче те не са от сегашните трусове, които засегнаха живота на милиони в две държави и които се определят като най-разрушителните в региона за поне 100 години назад.
При това в търсене на реално съчувствие или в преследване на кликове дори и при сегашната трагедия тези иначе много затрогващи кадри не са единствените, които са "фейк". В социалните мрежи се въртят и споделят клипове от предишни земетресения в други части на света, срутени по различни причини сгради, цунами и т. н. Има и заплашителни фейк предсказания.
Ето и малка подборка от France 24 за сегашната ситуация.
През 2015 г. Би Би Си представи някои от на най-шерваните заблуждаващи снимки и клипове. Сред тях отново има злоупотреба с човешкото страдание при земетресение. Един от събуждащите най-много съчувствие кадри е на прегърнати малко момче и момиче сред разруха. Снимката, озаглавена "Четиригодишният брат защитава двегодишната си сестра в Непал" (земетресението от април 2018 г. в Непал), се споделя тогава във Фейсбук и Туитър със зов за дарения. Фотографията е правена всъщност в отдалечено село във Виетнам през 2007 г.
"Това е вероятно най-споделяният ми кадър, но за съжаление в напълно сгрешен контекст", казва по този повод авторът на снимката фотографът На Сон Нгуен.
Човешкото страдание обаче, което наблюдаваме и сега в Турция и Сирия, е огромно, То няма нужда да бъде режисирано, "разкрасявано", изкривявано и употребявано по този начин.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни