Социалната интеграция на бежанците е сред водещите теми и затова в бюджета на министерството по труда са предвидени над 400 000 лева за тази цел - за обучения на български език и за разнообразни мерки, които да насърчат включването им в заетост.
Това е заявил социалният министър Ивайло Калфин, който е ръководител на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси в Министерския съвет на среща с представителя на върховния комисар за бежанците на ООН Роланд -Франсоа Вейл.
Според Калфин за ефективната реализация на средствата обаче значение има доброто сътрудничество и с неправителствения сектор, както и с гражданските организации и доброволците.
“Мерките, свързани с бежанците трябва да са хоризонтални, а не да са фокусирани единствено в дейността на една отделна институция. Вярвам, че ефективната интеграция на бежанците зависи от успешното партньорство на централната и местната власт”, казал още Калфин.
Той подчертал необходимостта от спешно изготвяне и приемане на Национален план за действие по интеграцията на бежанците за 2015 г. Очаква се документът да е готов скоро и да подобри работата в изпълнение на приетата на 4 юли 2014 г. от Министерски съвет Национална стратегия за интеграцията на лицата, получили международна закрила в Република България.
“България ползва опита и добрите практики на други държави членки на ЕС като Франция, Австрия, Унгария и Дания при разработването на стратегията”, уточнил министърът.
В документа се предвижда разписване на мерки и услуги в сферата на достъпа до образование и обучение по български език, заетост, признаване на квалификации, здравни грижи, социално подпомагане, жилищно настаняване и обществена интеграция.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни