
Изследовател от Япония оповести на голяма конференция по генетика, че е създал яйцеклетки от клетки на мъжки мишки, съобщи Би Би Си, на която се позовава БТА.
Изследването, което все още е на много ранен етап, включва превръщането на мъжки полови XY хромозоми в женски XX.
Професор Кацухико Хаяши от университета на Осака работи върху разработването на методи за лечение на безплодие.
Разработката, която японският изследовател е представил за публикуване в научното списание "Нейчър", повишава перспективата двойки мъже да имат свои собствени деца.
Професор Джордж Дейли от Колежа по медицина към Харвардския университет, който не участва в изследването, отбеляза, че все още предстои да бъде изминат дълъг път, преди обществото да бъде изправено пред подобно решение.
"Да се направи подобно нещо върху хора е по-трудно, отколкото върху мишка", каза той.
"Все още не разбираме достатъчно уникалната биология на човешката гаметогенеза (формирането на репродуктивни клетки), за да възпроизведем предизвикателната работа на Хаяши при мишки".
Подробностите са представени на конференция в института "Крик" в Лондон, посветена на редактирането на човешки гени.
Професор Хаяши, световно признат експерт в тази област, обясни, че работата му е на много ранен етап. По думите му яйцеклетките са с ниско качество и засега технологията не може да бъде използвана безопасно върху хора.
Той обаче каза пред Би Би Си, че сегашните проблеми ще бъдат преодолени след десет години и би искал да види разработката си достъпна като средство за лечение на безплодието както при мъже, така и при жени и еднополови двойки, ако се докаже, че е безопасна за използване.
"Ако хората го искат и ако обществото приеме такава технология, тогава да, аз съм за това", обяви той.
Технологията включва първо вземане на кожна клетка от мъжка мишка и след това превръщането ѝ в стволова - клетка, която може да се диференцира в други клетъчни видове.
Клетките са мъжки и следователно имат XY хромозоми. Екипът на Хаяши след това изтрива Y хромозомата, дублира X хромозомата и след това слепва двете X хромозоми. Тази корекция позволява стволовата клетка да бъде програмирана да се превърне в яйцеклетка.
Технологията може да се използва за подпомагане на страдащи от безплодие двойки, при които жените не са в състояние да произвеждат собствени яйцеклетки. Въпреки това ученият посочва, че технологията е далече от това да бъде използвана за лечение на безплодие.
"Дори при мишките има много проблеми с качеството на яйцеклетката. Така че, преди да можем да мислим за това като за лечение на безплодието, трябва да преодолеем тези проблеми, което може да отнеме много време", каза той.
Професор Хаяши отбеляза също, че не би подкрепил използването на технологията от мъж, за да създаде бебе, използвайки собствената си семенна течност и изкуствено създадени яйцеклетки:
"От техническа гледна точка това е възможно. Не съм толкова сигурен дали на този етап е безопасно или приемливо за обществото".
Някои учени смятат, че ЛГБТК+ общността би трябвало да има думата при използването на технологията за репродукция, предвид специфичните ѝ нужди, когато става въпрос за създаване на семейство.
Най-ново
Младен Кръстаич: Играчите да не идват в националния на туризъм
преди 21 минУкраински командир: Скоро Бахмут ще бъде Харков
преди 29 минГутериш: Светът ще остане без вода заради "вампирско свръхпотребление"
преди 30 минШофьорът, който дрогиран уби французин с поршето си: Стига с тия арести!
преди 42 минДесантис: Путин е бензиностанция с ядрени оръжия
преди 50 минСъдът глоби двама от протестите през 2020 г. заради инцидента на "Ситняково"
преди 51 минПрочети още
Да се родиш 14 седмици по-рано - оцелялото близначе Божидар има нужда от нас
9meseca.bgБоришев по Дарик: Комарницки е гениален, аз не съм за изхвърляне и създадохме “Бай Хой”
darik.bgКръстаич: Футболистите трябва с гордост да играят за родината си, а не да идват тук като туристи
dsport.bgУстойчивостта е отговорът на икономическите, социалните и екологичните предизвикателства, пред които сме изправени в последните години.
dbr.bgТърговците на суровини с рекордни печалби за 2022 г.
dbr.bgДесподов: Трябва да се борим един за друг и ще постигнем голям успех
dsport.bg