“Спортинг” (Лисабон) поднесе изненадата на осминафиналите в Лига Европа, елиминирайки лидера във Висшата лига “Арсенал” след 1:1 и 5:3 след дузпи (2:2 в първия мач) в Лондон.

Гранит Джака откри в 19-ата минута, а в 62-ата Педро Гонсалвеш реализира един от головете на сезона, като прехвърли вратаря Аарън Рамсдейл от централния кръг. Наистина изумително изпълнение, с което първо смрази домакините, а след това ги накара да му отдадат заслуженото.

“Лъвовете” можеха да стигнат до пълен обрат до края на редовното време. В продълженията “топчиите” всячески опитаха да избугнат дузпите и “Спортинг” оцеля по чудо в няколко ситуации.

Испанският вратар Антонио Адан направи няколко решителни спасявания, след което отрази удара на Габриел Мартинели при четвъртото изпълнение от 11-те метра на “Арсенал”.

Всички негови съотборници, макар и някои от тях не с нужната прецизност, не сбъркаха и “Спортинг” записа паметна вечер на “Емиратс”.

“Рома” направи 0:0 при гостуването си на “Реал Сосиедад” и след победата с 2:0 в първия мач продължава напред.

“Байер” (Леверкузен) постигна победа с 2:0 като гост на “Ференцварош” в Унгария и общо с 4:0 се класира за следващата фаза.

В Белгия местният “Унион Сен Жилоаз” победи с 3:0 “Унион” (Берлин) и също намери място сред четвъртфиналистите. Двата тима бяха направили равенство 3:3 в първата среща.

По-рано фаворитите “Манчестър Юнайтед”, “Севиля” и “Ювентус” също намериха път към осмицата в надпреварата.

Така четвъртфиналисти са: “Рома”, “Байер” (Леверкузен), “Спортинг” (Лисабон), “Унион Сен Жилоаз” (Белгия), “Севиля”, “Ювентус”, “Манчестър Юнайтед” и “Фейенорд”.

Жребият ще се тегли по-късно днес, както и тези в Шампионската лига и Лигата на конференциите.

Резултатите

“Реал Сосиедад” - “Рома” (Италия) 0:0 (0:2 в първия мач)

“Ференцварош” (Унгария) - “Байер” (Леверкузен) 0:2 (0:2)

“Арсенал” - “Спортинг” (Лисабон) 1:1, 3:5 след дузпи (2:2)

“Унион Сен Жилоаз” (Белгия) - “Унион Берлин” (Германия) 3:0 (3:3)

“Фенербахче” - “Севиля” 1:0 (0:2)

“Фрайбург” (Германия) - “Ювентус” 0:2 (0:1)

“Бетис” (Испания) - “Манчестър Юнайтед” 0:1 (1:4)

“Фейенорд”- “Шахтьор” (Донецк) 7:1 (1:1)

“Андерлехт” е на четвъртфинал в Лигата на конференциите

Два от отборите, срещу които играха българи в турнирите на различни нива този сезон, са четвъртфиналисти в Лигата на конференциите. “Андерлехт” спря “Лудогорец” в предишния кръг, а сега успя да се спреви и със силния “Виляреал”.

А “Базел”, който през лятото елиминира ЦСКА-София в предварителните кръгове, мина през дузпи, за да изхвърли “Слован” (Братислава).