Норвегия доставя между 30 и 40 на сто от газа за ЕС и се надява да задържи това ниво и през следващите 45 години.
Това заяви премиерът на скандинавската страна Йонас Гар Стьоре от газовата платформа „Трол А“ в Северно море. Там бяха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
„Трол А“ осигурява 10 на сто от европейското потребление на газ, изтъкна Стьоре.
По думите му приносът на Норвегия към силата и единството на ЕС и НАТО на фона на руската агресия в Украйна е, че тя поддържа равнището си на сигурен доставчик на енергия.
Осло работи и за преминаване към нови енергийни източници като водорода и офшорната вятърна енергия.
„Само до няколко години от тази платформа може би ще наблюдавате офшорни вятърни турбини, произвеждащи възобновяема енергия за нашата и за европейската икономика“, каза министър-председателят.
Йонас Гар Стьоре припомни, че заедно с германския канцлер Олаф Шолц са поискали НАТО да поеме координирането на инициативите за сигурност на енергийните обекти. В Норвегия има близо 90 такива обекта и 8000 километра тръбопроводи.
В критичен за Европа момент Норвегия й помогна, като увеличи производството на газ от 78 милиарда на 90 милиарда кубически метра, заяви Урсула фон дер Лайен. Това е станало, след като руският президент Владимир Путин е отряал 80 на сто от газовите доставки за Европа, равняващи се на еквивалента на 100 милиарда кубика. Така скандинавското кралство е помогнало на ЕС да преживее зимата.
ЕС работи за зелен съюз с Норвегия, което е своего рода Шампионска лига, допълни Фон дер Лайен. Такъв съюз е сключен досега само с Япония.
„Работим за декарбонизирането, за зелен водород, за улавянето и съхранението на въглерод. Вие в Норвегия сте шампиони по отношение на офшорния вятър. Имате и вятър, и технологии. Всичко е отворено за създаването на този зелен съюз“, посочи председателят на ЕК.
Йенс Столтенбергт отбеляза, че НАТО е засилила присъствието си в Северно море, където се намира платформата „Трол А“. Енергийната инфраструктура е не само жизнено важна – тя отоплява домовете и осигурява топлина за индустрията, но е и уязвима. Пред седмицата заработи съвместната работна група между ЕС и НАТО за охрана на ключовата инфраструктура, а вчера бе първата й среща.
„Трол А“ ще може да произвежда в бъдеще и ток от офшорни вятърни турбини, увери Андерш Опедал – изпълнителен директор на норвежката петролна компания „Екуинор“. А догодина само на няколко километра от платформата ще започне съхраняването на въглероден диоксид, който компанията ще разтоварва от танкерите в Европа.
Норвегия допринесе за това цените на газа в Европа да не скачат отново и няма интерес от поскъпване, отговори на журналистически въпрос премиерът Стьоре. Цените в страната сега са стабилни. Поскъпването на газа през миналата година е вдигнало и цените на тока и те са станали прекалено високи за норвежките потребители. Това се е превърнало в тежест както за тях, така и за индустрията. Такива явления не са добри нито за тях, нито за съюзниците и търговските партньори на Осло.
Още по темата
- Русия поставя икономиката на САЩ на колене? Невярно
- "Децата трябва да бъдат защитени от властта на алгоритмите." Норвегия се впуска в трудна битка
- "Булгаргаз" запорира средства на "Топлофикация София" - Борис Бонев обвини ГЕРБ
- Експерт: България помага на "Газпром" с договора си с "Боташ", това е "Турски поток 2"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни