
Норвегия доставя между 30 и 40 на сто от газа за ЕС и се надява да задържи това ниво и през следващите 45 години.
Това заяви премиерът на скандинавската страна Йонас Гар Стьоре от газовата платформа „Трол А“ в Северно море. Там бяха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
„Трол А“ осигурява 10 на сто от европейското потребление на газ, изтъкна Стьоре.
По думите му приносът на Норвегия към силата и единството на ЕС и НАТО на фона на руската агресия в Украйна е, че тя поддържа равнището си на сигурен доставчик на енергия.

Осло работи и за преминаване към нови енергийни източници като водорода и офшорната вятърна енергия.
„Само до няколко години от тази платформа може би ще наблюдавате офшорни вятърни турбини, произвеждащи възобновяема енергия за нашата и за европейската икономика“, каза министър-председателят.
Йонас Гар Стьоре припомни, че заедно с германския канцлер Олаф Шолц са поискали НАТО да поеме координирането на инициативите за сигурност на енергийните обекти. В Норвегия има близо 90 такива обекта и 8000 километра тръбопроводи.
В критичен за Европа момент Норвегия й помогна, като увеличи производството на газ от 78 милиарда на 90 милиарда кубически метра, заяви Урсула фон дер Лайен. Това е станало, след като руският президент Владимир Путин е отряал 80 на сто от газовите доставки за Европа, равняващи се на еквивалента на 100 милиарда кубика. Така скандинавското кралство е помогнало на ЕС да преживее зимата.

ЕС работи за зелен съюз с Норвегия, което е своего рода Шампионска лига, допълни Фон дер Лайен. Такъв съюз е сключен досега само с Япония.
„Работим за декарбонизирането, за зелен водород, за улавянето и съхранението на въглерод. Вие в Норвегия сте шампиони по отношение на офшорния вятър. Имате и вятър, и технологии. Всичко е отворено за създаването на този зелен съюз“, посочи председателят на ЕК.
Йенс Столтенбергт отбеляза, че НАТО е засилила присъствието си в Северно море, където се намира платформата „Трол А“. Енергийната инфраструктура е не само жизнено важна – тя отоплява домовете и осигурява топлина за индустрията, но е и уязвима. Пред седмицата заработи съвместната работна група между ЕС и НАТО за охрана на ключовата инфраструктура, а вчера бе първата й среща.
„Трол А“ ще може да произвежда в бъдеще и ток от офшорни вятърни турбини, увери Андерш Опедал – изпълнителен директор на норвежката петролна компания „Екуинор“. А догодина само на няколко километра от платформата ще започне съхраняването на въглероден диоксид, който компанията ще разтоварва от танкерите в Европа.
Норвегия допринесе за това цените на газа в Европа да не скачат отново и няма интерес от поскъпване, отговори на журналистически въпрос премиерът Стьоре. Цените в страната сега са стабилни. Поскъпването на газа през миналата година е вдигнало и цените на тока и те са станали прекалено високи за норвежките потребители. Това се е превърнало в тежест както за тях, така и за индустрията. Такива явления не са добри нито за тях, нито за съюзниците и търговските партньори на Осло.
Най-ново
Украински командир: Скоро Бахмут ще бъде Харков
преди 2 минГутериш: Светът ще остане без вода заради "вампирско свръхпотребление"
преди 3 минШофьорът, който дрогиран уби французин с поршето си: Стига с тия арести!
преди 15 минДесантис: Путин е бензиностанция с ядрени оръжия
преди 23 минСъдът глоби двама от протестите през 2020 г. заради инцидента на "Ситняково"
преди 24 минКЗК се самосезира, проверява водещи вериги
преди 28 минПрочети още
Все повече жени в България раждат първото си дете на около 30-годишна възраст
9meseca.bgКръстаич: Футболистите трябва с гордост да играят за родината си, а не да идват тук като туристи
dsport.bgИзкуственото слънце: Какво представлява ядреният синтез?
dbr.bgДесподов: Трябва да се борим един за друг и ще постигнем голям успех
dsport.bgЛиндзи Лоън, порно актриса и Джейк Пол са обвинени за крипто измами
darik.bgИнтересните истории на 10 ястия, които хапвате всеки ден
dbr.bg