Германия елиминира САЩ на полуфиналите на Световното първенство по хокей на лед за мъже с 4:3 след продължение и в неделя ще спори за титлата срещу фаворита Канада, който по-рано днес преодоля трудно Латвия - 4:2.

Финалът е в Тампере. Шампионатът за втора поредна година е във Финландия, като този път страната дели домакинството с Латвия. Русия трябваше да го приеме, но международната федерация отне правото на страната заради войната в Украйна. Съответно, Сборная отново не участва.

Американците, които до днес се представяха най-убедително от всички големи сили на играта, остават с две титли от 1933-та и 1960 г., докато германците ще играят за първи трофей.

САЩ започна мача със светкавични попадения - Алекс Тък се разписа след 71 секунди игра, по-малко от три минути по-късно играчът на "Бъфало Сейбърс" асистира на Роко Грималди за 2:0.

Германците обаче върнаха двата гола още в първата третина чрез Фредерик Тифелс и Максимилиан Зубер, които от своя страна вкараха през три минути.

Янките дръпнаха отново във втората част с гол на Мишел Ейсимон, а в края на последната Германия се хвърли с всички сили в атака за изравняване. Вратарят Матиас Нидербергер напусна за сметка на още един полеви играч и "маншафтът" успя да вкара само 16 секунди по-късно - 1:23 мин. преди края точен за 3:3 бе Марсел Ньобелс.

Германия вкара победния гол след 7:32 мин. игра в продължението, когато Тифелс се разписа за втори път. Нидербергер спаси 30 удара на вратата на Германия, а Кейси Десмит отрази 22 шайби за САЩ.

Канада ще опита да се реабилитира за провала през миналата година

Канада отбеляза три гола в последната третина и спечели с 4:2 срещу Латвия в първия полуфинал в "Нокия Арена" в Тампере.

Латвийците, които бяха домакини на един от потоците преди елиминациите, повеждаха на два пъти в резултата с попадения на Данс Лочмелис в първата третина и Рудолфс Балчерс във втората. Сами Блейс от "Сейнт Луис Блус" пък изравни временно резултата за 27-кратните шампиони.

Канада нанесе рещителен удар в първата половина на последната третина. Джак Куин от "Бъфало Сейбърс" изравни след 45 секунди игра, а след още осем минути 18-годишният младок от Университета на Мичиган Адам Фантили наниза шайба за 3:2.

Скот Лафтън, един от капитаните на "Филаделфия Флайърс", довърши съперника с гол на празна мрежа 43 секунди преди края. Самуел Монтембо отрази 22 удара за канадците, а на отсрещната врата Артурс Шиловс направи 32 спасявания.

През миналата година Канада загуби от Финландия на финала, така "Суоми" записа историческо постижение - световна титла след олимпийската. Сега "кленовите листа" биха домакините на четвъртфинал, след като в първата фаза бяха колебливи.