Спирането на вноса от Украйна беше временна мярка, но тя трябва да продължи.
Това заяви в събота сутрин по Нова тв служебният министър на земеделието Явор Гечев. Според него обаче забраната не е повлияла така, както се очакваше.
"Кризите продължават, не са овладени. При пшеницата и при зърнените култури, според мен, ще продължават не само този сезон", добави министърът.
Вносът на пшеница, например, не е чак толкова голям в България, но трябва да се търсят алтернативи. Европейският съюз трябва да търси износ на пшеница към трети страни, защото количествата, които имаме в България и в целия регион, са такива, че нито може да се качи много цената, нито само спирането на вноса ще свърши работа, уточни министърът.
По думите му ЕС не е достатъчно прецизен и бърз при взимането на решения.
"Това, което България успя да направи, е да разтърси цялата система. Ние бяхме инициатори на редица действия вътре в ЕС, което е лично моя гордост. Показахме, че сме достоен член на ЕС и че гласът ни може да се чува, но това не е достатъчно", твърди министърът.
Според Гечев преди приключването на новата реколта, ЕК и държавите членки трябва да направят т. нар. гаранционни фондове, за да може количества зърно да се изнасят, а не само да се забранява вносът.
Гечев нарече Кирил Вътев, който се очаква да наследи поста му в земеделското министерство, "доблестен човек".
„Няма да му е лесно, но ще намери една добре работеща система, добро наследство”, увери Явор Гечев.
Още по темата
- През три турски рафинерии: руски петрол за $ 2 млрд. е продаден на САЩ и ЕС, включително България
- Волгин видя руска и украинска кръв по ръцете на евродепутатите. Сравни ги с Пилат Понтийски
- Какво знаем за човека зад предполагаемия втори опит за убийство на Тръмп?
- Отново руска въздушна атака срещу Киев
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни