Мъжкият ни национален отбор записа първата си победа в официален мач за 2023 г. - 3:0 (26:24, 25:23, 25:17) срещу силния отбор на Словения във втория си мач в Лигата на нациите в Япония.

Тимът ни стартира с 2:3 срещу Китай в Нагоя, а следващият сблъсък е утре от 10 часа наше време срещу гранда Полша.

България успя да надделее над Словения, четвърти на Световното през м.г., след оспорвани първи два гейма с 2 точки разлика, а в третия имаше категорично надмощие. В сравнение с мача срещу китайците, селекцията ни този път значително подобри играта в атака.

Нападението ни бе по-агресивно и уверено, а действията в защита също бяха по-добри. Грешките бяха значително по-малко, докато точно обратното се наблюдаваше при съперника.

Селекционерът Пламен Константинов даде почивка на някои играчи срещу Словения, а в стартовия състав този път започна капитанът Георги Сеганов, който се зае с ролята си на разпределител. Останалите титуляри бяха центровете Николай Колев, Алекс Грозданов и Димитър Димтров, Мартин Атанасов и Алекс Николов като посрещачи, както и либерото Мартин Божилов.

България завърши с актив от 42 точки срещу 39 на съперника в атака, 7 блокади, 4 аса и 19 грешки.

Александър Николов отново бе най-резултатен, като този път не само за България. Младата ни звезда приключи с 16 точки, като всичките бяха в атака. Той нямаше грешка в нападение и ефективността му бе 70 процента. Мартин Атанасов добави 13 т., а Алекс Грозданов имаше силно включва с 9 точки, като 4 от тях на блокада.