Централната банка на Турция днес повиши основния си лихвен процент до 15 на сто от 8,5 процента, предадоха турските медии, цитирани от БТА.
Днес се състоя първото заседание на Централната банка на Турция за определяне на основния лихвен процент след президентските избори в страната, след които бе сформиран нов икономически екип.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви миналата седмица, че Централната банка може да повиши основния си лихвен процент, за да спре растежа на инфлацията, въпреки че турският държавен глава многократно се е противопоставял на високите лихви.
След преизбирането си за държавен глава Ердоган назначи бившия икономист от американската банка „Мерил Линч“ („Merrill Lynch“) Мехмет Шимшек за министър на икономиката, а бившата високопоставена служителка от Уолстрийт Хафизе Гайе Еркан за ръководител на Централната банка.
Когато встъпи в длъжност Шимшек, който бе министър на икономиката (2009-2015 г.), а след това вицепремиер, отговарящ за икономиката (до 2018 г.), предупреди, че ще бъде необходимо връщане към „рационалните мерки“, за да бъде съживена турската икономика.
Вицепрезидентът на Турция Джевдет Йълмаз и Шимшек заминаха днес на еднодневно посещение в Обединените арабски емирства, съобщиха турските медии.
Двамата ще се срещнат с президента на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, както и с редица други високопоставени представители, за да обсъдят възможностите за сътрудничество между двете страни, съобщиха от Дирекцията по комуникации на турското президентство.
Предвидени са срещи на делегациите на двете страни.
Миналия месец правителствата на Турция и Обединените арабски емирства ратифицираха всеобхватно споразумение за партньорство между двете държави. Споразумението ще помогне за ускоряване на двустранната търговия извън търговията с петрола до над 40 млрд. долара през следващите пет години.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни