Експертен съвет към Българската академия на науките (БАН) ще съдейства на социалното министерство за по-адекватни корекции на съществуващата Национална стратегия за демографско развитие на България (2012-2030 г.). Учените се ангажират да направят анализ и да предложат конкретни мерки, които да подобрят качеството на живот и мотивацията за работа, за да се създадат условия за адекватна борба с бедността.
„Това, което им предложих и се радвам, че учените приеха, е да използваме тяхната експертиза, изследвания и опит, под формата на независим експертен съвет към БАН, който да подпомогне работата на съществуващия Национален съвет по демографска политика. Знаете, че демографска политика не може да се прави само от едно министерство или от един документ. Демографската политика е хоризонтална и колкото по-бързо направим така, че конкретни мерки да бъдат не само заложени в работата на отделните министерства, но и реализирани на практика, толкова по-голям шанс имаме да преодолеем съществуващите проблеми и да овладеем негативните тенденции“, отбеляза министър Калфин след официална среща с ръководителя на БАН акад. Стефан Воденичаров.
За да се случат промените, социалното министерство планира да включи в съвета по демографска политика общественици и изследователи, които да разширят тематичния му обхват.
„Само така бихме могли да отчитаме ефективност и да търсим резултати. Много държа това, което предстои да свършим в посока демография, да не е остане само на хартия, а да доведе до ясни резултати“, категоричен е Калфин.
За координатор на експертния съвет към БАН беше определен съветникът на акад. Воденичаров - член-кореспондент Димитър Димитров. В работата обаче ще участва и проф. Йордан Христосков – два пъти служебен министър на труда и социалната политика.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни