От години се говори за съдебна реформа и конституцонни промени. Когато ГЕРБ се намеси в процеса нещата започнаха да се случват - първо с приемането на законите на служебния министър Крум Зарков, сега с подкрепата ни към предложенията на Христо Иванов. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Каспичан.

"Те вече са внесени в Народното събрание и ще има възможност за широк обществен дебат по темата. Мисля, че ще се случи и конституционното мнозинство, защото партиите в парламента са активни участници в този процес", каза още Борисов.

Той заяви, че чудовищният акт на насилие в Стара Загора показва колко е било важно да се приеме Закона за защита от домашно насилие и промените в Наказателния кодекс.

"Надявам се институциите да си свършат работата, но ме радва реакцията на обществото срещу това зверство. Не трябва да допускаме повече такива случаи", каза още Борисов.

Той отрече твърденият, че с промените в Конституцията се отменят правомощия на президента.0

"Кои правомощия се отнемат на президента? Той да не е вечен? Докато приемем промените в Конституцията, ще му изтече мандатът.

Служебното правителство в една парламентарна република би трябвало да го има само в екстремен случай. Президентът се избира за президент, който представлява държавата и обединява народа, а не за политическа партия, която да участва в парламента.

Знайни и незнайни хора, които ставаха премиери и министри, не свършиха нищо за тези две години и половина, донесоха само политическо безвремие и хаос. От никого неизбрани, посочени еднолично от един човек. Това е диктатура. Донесоха мизерия, чудовищна инфлация, обраха българите с по 1 лев от горивата, стопиха приходите и спестяванията - това са му успешните правителства".

Това каза още Борисов.

Според него в сегашния механизъм на "некоалиция" всички са проявили разум и парламентът е свършил много работа.

"Убеден съм, че след ротацията ще се управлява още по-добре, защото друга алтернатива няма. Намалихме дефицита на 3%, за да дадем перспектива на българите за Шенген и Еврозона и въпреки това даваме 560 млн. повече за образование, милиарди повече за увеличение на пенсиите, 150 млн. лв. за МВР и ДАНС, 11 млн. лв. за Министерството на правосъдието, 75 млн. лв. за армията, увеличаване на заплати в Спешната помощ и НОИ.

Това се направи след 5 поредни избора и на фона на недоимъка и катастрофата за България, в която ни вкараха всички неработещи служебни правителства, наричани от същия този президент, който ги назначи,  шарлатани", каза още Борисов.

Той допълни, че за местния вот ГЕРБ ще говори след 15-ти септември, дотогава текат събрания и номинации в структурите.

"Много е важно некоалиционните ни партньори да запазят емоциите в себе си за кметските избори.  Трудно е, защото до вчера воювахме с тях, но самите те видяха, че им трябват 4 милиарда за пътно поддържане. Всеки ден ни поставят този въпрос, но ние им припомняме казаното от тях - нали се крадяха, нали беше лошо?

Мисля, че осъзнават, че трябва да си мерят приказките, вкл. за местните избори да се говори внимателно и прецизно. В момента парламентаризмът в България работи най-добре, откогато и да е било. Оттук-нататък само партиите, които могат да работят в екип и компромис, ще могат да сформират правителства", каза още Борисов.

Той коментира и побоищата в Скопие между агитките на "Левски" и "Шкупи":

"Не трябва да бъркаме политиката със спортните страсти. Тези, които са превишили правата си в Скопие, дали полицаи, дали хора от агитките, има си правосъдие. Ако зависеше от мен, нямаше да разреша агитки за двата мача, за да няма абсолютно ненужно напрежение. Ние сме подписали Договор за добросъседство с РСМ, дали сме на Албания и РСМ възможност да бъдат част от Европейския съюз. Не разбирам защо си позволяват това нашите съседи, защото от България са видели само добро".