Парламентът не прие удължаването на нулевата ставка на ДДС върху брашното и хляба до края на годината. Сега законът предвижда тя да се върне на нивото от 20% от 1 юли. Отпадна и ограничението от 15% търговска надценка за хляба.
Това се случи при второто четене на промени в данъчните закони, предложени от ГЕРБ и ДПС, които в крайна сметка не бяха подкрепени.
Остава въведеният от началото на тази година алтернативен данък за събиращите гъби, горски плодове и трюфели. Срещу отмяната тази сутрин браншът протестира, а в пленарната залата бившият финансов министър Асен Василев защити нуждата от оставането на данъка.
Още при първото гласуване в пленарна зала на заглавието на законопроекта, не бяха събрани достатъчен брой гласове за подкрепа. Така гласуването по-нататък на законовите промени не беше възможно да продължи.
По-рано днес депутатите от бюджетната комисия гласуваха нулевата ставка ДДС за хляба да остане до края на годината. Това стана с промяна в преходните и заключителните разпоредби на Закона за облагане на доходите на физическите лица, където при първото четене се предвиждаше единствено отменянето на алтернативния данък за гъбарите и събирачите на трюфели.
Още по темата
- Туск поиска Велика Европа, 5% от БВП за отбрана и тройно по-евтина енергия
- "Саботаж на еврозоната". ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски отново гласуват заедно. Този път по закона за БНБ
- След натиск от Пеевски, Киселова поискала извънредното сваляне на имунитети
- БСП с ново ръководство в НС: Стойнев – председател, Добрев – заместник
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни