Кандидатът на републиканците за президентските избори в САЩ Доналд Тръмп каза вчера, че президентите на САЩ трябва да участват в решенията, вземани от Федералния резерв (централната банкова институция на САЩ). Това е най-ясната индикация досега за неговия интерес да наруши независимостта на Централната банка на САЩ, ако се върне в Белия дом, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Чувствам, че президентът трябва поне да има право да казва какво мисли (по тези въпроси)", каза бившият президент пред журналисти в резиденцията си Мар а лаго във Флорида. "Мисля, че в моя случай направих много пари, бях много успешен и смятам, че имам по-добър инстинкт, отколкото в много случаи, хора, които биха били (в управата) на Федералния резерв или негов председател".

Съюзниците на Тръмп са изготвили предложения, които ще се опитат да подкопаят независимостта на Федералния резерв, ако той спечели, съобщи през април в. „Уолстрийт джърнъл“. Кампанията на Тръмп се дистанцира от априлския материал в печатното издание.

Но вчерашните му думи показват, че той застъпва една от основните насоки на предложенията: ако стане президент, с Тръмп ще трябва да се водят консултации относно решенията за лихвените проценти и предложенията за банкови регулации на Федералния резерв трябва да бъдат преглеждани от Белия дом.

Председателят на Федералния резерв и другите шестима членове на неговия управителен съвет се номинират от президента и се утвърждават от Сената на САЩ. Но Федералният резерв се радва на значителна оперативна независимост за вземане на политически решения, които оказват огромно влияние върху посоката на най-голямата икономика в света и върху глобалните пазари на активи.

Следващият президент – Тръмп или кандидатката на демократите Камала Харис – ще има шанс да избере следващия председател на Федералния резерв през първите две години от мандата си.