Група страни призоваха за "незабавно спиране на огъня" по границата между Израел и Ливан, съобщават международните агенции, като се позовават на обща декларация на държавите, отправили апела.
"Приканваме за незабавно спиране на боевете по цялото протежение на ливанско-израелската граница, за да се даде шанс за постигане на дипломатическо споразумение", се казва в съвместното изявление, подписано още от САЩ, Франция, Австралия, Канада, Германия, Италия, Япония, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Европейския съюз.
"Призоваваме всички страни, включително правителствата на Израел и Ливан, да приемат без отлагане спирането на огъня“, се казва в декларацията, цитирана от бТВ тази сутрин.
В нея създалото се положение по границата между Ливан и Израел е определено като "нетърпимо".
"То крие опасност от по-голямо изостряне на напрежението в региона", се допълва в документа.
Френският външен министър Жан-Ноел Баро каза на заседание на Съвета за сигурност на ООН, че Вашингтон и Париж "разчитат на двете (вражудващи) страни да приемат (предложението) без никакво отлагане".
По думите на Баро Франция - бившата колониална владетелка на Ливан, и САЩ са съгласували със засегнатите страни "окончателните параметри на дипломатическия изход от кризата".
Дипломат номер едно на Париж добави, че "войната не е неизбежна". Той допълни още, че страната му и САЩ работят по предложение за 21-дневно спиране на огъня с цел да се осигури време за преговори за уреждане на конфликта в Ливан между Израел и шиитското движение "Хизбула".
Американският зам.постоянен представител в ООН Робърт Уд призова Съвета да подкрепи дипломатическите усилия, но не даде подробности относно плана за спиране на огъня, преда БТА.
"Работим с други страни по предложение, което се надяваме да донесе спокойствие и да позволи обсъждането на дипломатическо решение", каза той.
Ливанският премиер Наджиб Микати подкрепи френско-американската инициатива, която по думите му "се радва на международна подкрепа и която ще сложи край на тази нечистоплътна война".
Той призова Съвета за сигурност "да гарантира изтеглянето на Израел от всички окупирани ливански земи и прекратяването на нарушенията, които се повтарят почти ежедневно".
Израелският постоянен представител в ООН Дани Данон каза пред журналисти в централата на Обединените нации, че желанието на Израел е да се стигне до спиране на боевете и връщане на хората от пограничните райони по домовете им.
"Всички искаме това. То ще се случи или преди, или след война. Надяваме се да е преди“, заяви Данон.
В обръщение към Съвета снощи той не спомена нищо за преговори за прекратяване на огъня, но посочи, че страната му "не се стреми към пълномащабна война".
И Данон, и Микати потвърдиха ангажимента на правителствата си към резолюцията на Съвета за сигурност, сложила край на войната между Израел и Хизбула в Ливан през 2006 г. Въпреки че така и не е изпълнена докрай, тя предвижда спиране на бойните действия, изтегляне на израелските сили и замяната им от части на ливанската армия и сини каски на ООН и разоръжаване на всички въоръжени групировки, включително на Хизбула, отбелязва Асошиейтед прес.
В изявление президентите на САЩ и Франция Джо Байдън и Еманюел Макрон призоваха за уреждане на ситуацията по границата "така, че мирните граждани да могат да се завърнат по домовете си".
Двамата лидери допълват, че "в последните дни са работили по общ призив за временно примирие, което да даде шанс на дипломацията и да предотврати по-нататъшното изостряне на противопоставянето в региона".
Още по темата
- Съдът в Хага издаде заповед за арест на Нетаняху и Галант
- Американски дипломат в Израел - представя споразумение за спиране на огъня с "Хизбула"
- "Хамас": Няма да има сделка за размяна на заложници, докато Израел не сложи край на войната в Газа
- САЩ блокираха резолюция на ООН за незабавно прекратяване на огъня в Газа
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни