Диригентът и шеф на разградския театър и филхармония Левон Манукян е привлечен към отговорност за длъжностно присвояване. Това става ясно от прессъобщение на пловдивската апелативна прокуратура на втория ден, след като се разчу за скандала. Той се разследва там, поради простата причина, че арестите са извършени в момент на предаване на пари на магистрала "Тракия".
Друг съучастник - П. П., е с искане за постоянен арест от страна на прокуратурата. Той е обвинен, че умишлено е улеснил Манукян в качеството му на длъжностно лице да присвои чужди пари в размер на 937 889 лева, собственост на държавно предприятие „Театрално-музикален и филхармоничен център“ (ТМФЦ). Интересно е, че за него прокуратурата пише, че законът предвижда присъда от 10 до 20 години.
Въпреки творческите професии, от криминална гледна точка деянията им не се отличават с особена фантазия и размах: назначавали са фиктивно хора на работа в театъра.
В началото на месец септември 2024 г. са били назначени поне 41 лица (накуп!), които не са започнали работа. За да е още по "ненатрапчива" аферата - всичките назначени в разградската филфармония са от... Перник.
Те са предоставяли данните си на посредници, сред които обвиняемият А.Г. (за него виж по-долу), който от своя страна ги предоставял на П.П. В средата на септември 2024 г. дружество, собственост на обвиняемия П.П., е сключило договор с ТМФЦ, гр. Разград, за предоставяне на услуги, включително ТРЗ /труд и работна заплата/, изготвяне на документи и др. Същото дружество е предоставяло сходни услуги на Родопския драматичен театър, гр. Смолян.
"На установените 41 лица са изготвени трудови договори с ТМФЦ, гр. Разград, като те нямат отношение към дейността на театъра или каквито и да било дейности в областта на изкуството. Касае се за хора, част от които работят в областта на строителството, други - на общественото хранене, трети са безработни и т.н.", пишат днес от прокуратурата.
Според държавното обвинение - след изготвено искане до Министерството на културата разградският театър получил споменатите 937 889 лева и в рамките на 3 дни - от 17.09. до 19.09.2024 г., на всеки от посочените "новоназначени служители" са преведени възнаграждения в размер на около 25 000 лева на човек.
Към отговорност са привлечени още двама за пране на спечелените пари - Б. Ч. и А. Г. Става въпрос за 147 000 лева, за които са знаели, че към момента на получаване са "придобити чрез престъпление". Последният споменат според медиите е основният организатор на схемата Атанас Георгиев , който се представя като "каскадьор на свободна практика". Той впоследствие прибирал реално сумите, изплатени на фиктивните служители, а за тях са оставали дребни бонуси - като например плащане на осигуровки.
Георгиев е с постоянна мярка задържане под стража.
Самата прокуратурат е пуснала срещу 50 000 лв. гаранция Манукян, като той има 10 дни да ги депозира. Има обаче и наложена забрана за напускане на страната.
Иначе историята се разплита след обиск именно в колата и в самия Атанас Геогиев. Открити са и иззети множество предмети от значение по делото, включително списъци с лица, назначени в театъра в гр. Разград, както и други лица, назначени в театъра в гр. Смолян. Иззети са и множество банкови карти, с които "каскадьорът" е боравил А.Г., както и голяма сума пари - около 125 000 лева.
Министерството на културата е разпоредило проверка на всички театри в страната, съобщи вчера "Площад Славейков". Има съмнения за подобни практики и в Смолянския театър.
Ето и пълния текст на прокурорското съобщение:
Окръжна прокуратура-Пловдив внесе искане в съда за задържане на обвиняем за присвояване на пари, собственост на „Театрално-музикален и филхармоничен център“ в Разград, повдигнати са обвинения и за пране на пари
Днес, 1 октомври 2024 г., Окръжна прокуратура-Пловдив внесе искане в съда за вземане на мярка за неотклонение спрямо П.П., на 40 г. Той е привлечен като обвиняем за това, че през месец септември 2024 г. в гр. Разград, при условията на продължавано престъпление, в съучастие като помагач на Л.М., последният като извършител, умишлено е улеснил Л.М. в качеството му на длъжностно лице да присвои чужди пари в размер на 937 889 лева, собственост на държавно предприятие „Театрално-музикален и филхармоничен център“ /ТМФЦ/, гр. Разград, връчени в това му качество и поверени му да ги пази и управлява – престъпление по чл. 203 ал. 1 вр. чл. 201 ал. 1 вр. чл. 26 ал. 1 вр. чл. 20 ал. 4 от Наказателния кодекс. За това престъпление законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода“ от 10 до 20 години.
Към наказателна отговорност по делото е привлечен и Л.М., на 43 г., директор на ТМФЦ, гр. Разград, за престъпление по чл. чл. 203 ал. 1 вр. чл. 201 ал. 1 вр. чл. 26 ал. 1 вр. чл. 20 ал. 2 от Наказателния кодекс - длъжностно присвояване.
По делото обвинения са повдигнати на Б.Ч., на 34 г., и А.Г., на 32 г., за престъпление по чл. 253 ал.3 т. 1 вр. ал. 2 вр. ал. 1 от Наказателния кодекс. Същите са привлечени като обвиняеми за пране на пари - за това, че на 26.09.2024 г. в гр. Пловдив, след предварително сговаряне помежду си, са получили и държали имущество - пари на стойност 147 000 лева, за което са знаели, че към момента на получаване е придобито чрез престъпление, като деянието е извършено от две лица, сговорили се предварително. За това престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 8 години и глоба в размер от 5000 до 20 000 лева.
Четиримата обвиняеми са задържани първоначално с постановление на наблюдаващия прокурор за срок до 72 часа.
По отношения на обвиняемия А.Г. е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ с определение на Окръжен съд-Пловдив от 30.09.2024 г. На същата дата по отношение на обвиняемия Б.Ч. е взета мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 3000 лева, а по отношение на обвиняемия Л.М. е взета мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 50 000 лева, чийто срок за внасяне е 10-дневен. По отношение на обвиняемите Л.М. и Б.Ч. е наложена забрана да напускат пределите на страната без разрешение на прокурор.
В хода на разследването е установено, че в театъра в гр. Разград в началото на месец септември 2024 г. са били назначени поне 41 лица, които не са започнали работа. Те са предоставили данните си на посредници, сред които обвиняемия А.Г., който от своя страна ги е предоставял на обвиняемия П.П. В средата на месец септември 2024 г. дружество, собственост на обвиняемия П.П., е сключило договор с ТМФЦ, гр. Разград, за предоставяне на услуги, включително ТРЗ /труд и работна заплата/, изготвяне на документи и др. Същото дружество е предоставяло сходни услуги на Родопския драматичен театър, гр. Смолян.
На установените 41 лица са изготвени трудови договори с ТМФЦ, гр. Разград, като те нямат отношение към дейността на театъра или каквито и да било дейности в областта на изкуството. Касае се за хора, част от които работят в областта на строителството, други - на общественото хранене, трети са безработни и т.н.
В средата на септември 2024 г. от ТМФЦ, гр. Разград, чийто директор е бил Л.М., е подадена заявка до Министерството на културата за изплащане на допълнителни възнаграждения, включително на новоназначените 41 служители на театъра. В рамките на 3 дни - от 17.09. до 19.09.2024 г., на всеки от посочените новоназначени служители са преведени по сметки възнаграждения в размер на около 25 000 лева на човек или общо 937 889 лева.
Престъпната схема е включвала след превод на парите по банковите сметки на новоназначените служители на театъра тегленето им да се извършва или от титулярите на сметките или от обвиняемия А.Г. За част от новоназначените служители е установено в хода на разследването, че са предали банковите си карти на обвиняемия А.Г. Други пък след изтегляне на преведените им по сметка пари са ги предавали лично на обвиняемия А.Г.
На 26 септември 2024 г. двама от новоназначените служители на театъра се уговорили с обвиняемия Б.Ч. и обвиняемия А.Г. да им предадат в района на бензиностанция до гр. Пловдив преведените им в периода 17-19 септември 2024 г. от театъра в гр. Разград пари - по 25 000 лева за всеки от тях. На мястото на срещата са били задържани обвиняемите А.Г. и Б.Ч. от полицейски служители при ОД на МВР, гр. Пловдив.
По случая е започнало разследване от отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР, гр. Пловдив. Извършено е било претърсване на лекия автомобил на обвиняемия А.Г., както и личен обиск на същия. Открити са и иззети множество предмети от значение по делото, включително списъци с лица, назначени в театъра в гр. Разград, както и други лица, назначени в театъра в гр. Смолян. Иззети са и множество банкови карти на новоназначени служители в ТМФЦ, гр. Разград, с които е боравил А.Г., както и голяма сума пари - около 125 000 лева. Установено е, че А.Г. е бил назначен фиктивно на работа в театъра в гр. Смолян.
На 27 септември 2024 г. са извършени претърсвания в ТМФЦ, гр. Разград, както и в Родопския драматичен театър, гр. Смолян, иззети са счетоводни документи и множество компютърни системи. Извършено е претърсване и на адреса в гр. Смолян, посочен като адрес на управление на дружеството на обвиняемия П.П., обслужващо театрите в гр. Разград и гр. Смолян.
На същата дата е задържан директорът на ТМФЦ, гр. Разград – обвиняемият Л.М., както и обвиняемият П.П., като на следващия ден са им повдигнати обвинения и са били задържани за срок до 72 часа.
И към момента се извършват активни процесуално-следствени действия по случая.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни