Израел обяви днес генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за персона нон грата, с което му забранява да посещава еврейската държава, предаде АФП.

Като причина за това решение се посочва, че Гутериш не е осъдил иранската ракетна атака срещу Израел.
"Всеки, който не може еднозначно да осъди подлата иранска атака срещу Израел, не заслужава да стъпва на израелска земя. Това е антиизраелски генерален секретар, който предоставя подкрепа на терористи, изнасилвачи и убийци", заяви в свое становище израелският външен министър Израел Кац.
Вчера Гутериш публикува кратко изявление, в което говори единствено за „скорошните атаки в Близкия изток“ и осъди „ескалацията след ескалация“ в конфликта. По-рано същия ден Израел изпрати войски в южната част на Ливан.
„Това трябва да се спре. Абсолютно се нуждаем от примирие“, допълни той, но без да уточнява допълнително.
„Израел ще продължи да защитава гражданите си и да пази националното си достойнство – с или без Антониу Гутериш“, каза още Кац в острото си изявление.
И без това сложните отношения между Израел и ООН достигнаха най-ниската си точка след нападението от 7 октомври миналата година, извършено от палестинското движение „Хамас“ срещу Израел, което предизвика войната в Газа и последващите събития в Близкия изток.
Още по темата
- Какво всъщност поиска Иран и Тръмп каза, че е приел като основа за преговори
- "Уолстрийт джърнъл": Пет големи риска, които могат да потопят американската икономика
- Високопоставени американски сенатори заявиха, че са за оставане в НАТО
- "Макрон, чиято съпруга се отнася изключително зле с него." Тръмп се нахвърли и върху френския президент