"Настоящият Висш съдебен съвет (ВСС), след всичко което натвори, не може да отговори на високите обществени очаквания", каза днес президентът Румен Радев в курорта "Албена", като коментира пред журналисти процедурата за избор на главен прокурор.
Държавният глава подчерта, че обществените очаквания към новия главен прокурор да възстанови чувството за справедливост са огромни. В тази важна мисия той следва да се ползва от високо доверие, а това от своя страна изисква легитимност на неговия избор, посочи президентът. По думите му настоящият ВСС не може да отговори на високите обществени очаквания, защото нееднократно е демонстрирал, че е подвластен на политическата конюнктура и е изтъкан от зависимости.
Демонстрира го и с последното си решение да издигне само един кандидат за поста главен прокурор, каза Радев, цитиран от БТА.
Той допълни, че народните представители - настоящи и бъдещи, трябва да си дават ясна сметка, че навременното избиране на важните органи, какъвто е и ВСС, не е въпрос на желание или възможности, а е тяхно конституционно задължение.
Това трябва да стане възможно най-скоро, за да не попадаме в тази ситуация, в която се намираме в момента, аргументира се президентът. Той допълни, че "споменът за сглобката трябва да е като обеца на ухото, тъй като вместо да изпълнява Конституцията, тя е решила да я променя и днес берем „отровните плодове от това посегателство“.
С процедурата за избор на главен прокурор, така както я започнаха и смятат да я продължават - с един кандидат, кадровиците от съдебната власт гарантират не друго, а излагат на риск самата процедура, каза още президентът. По думите му е сигурно само, че те са успели отново да създадат напрежение не само в професионалните среди, а в цялото общество.
Припомняме, че за главен прокурор тази седмица бе предложен Борислав Сарафов, който изпълнява функциите към момента.
За предизборната кампания Радев коментира, че не само обществото, а и самите политически партии ще спечелят, ако поне за няколко дни загърбят темата кой е по-лош и отворят големия дебат, който чакат всички българи - как ще направят така, че ако вземат властта, България да бъде по-сигурна, успешна и богата.
На въпрос за изявлението на премиера на Република Северна Македония Християн Мицковски, че е готов да води преговори с българския президент, Радев посочи, че винаги е бил отворен за диалог, но трябва да се прави разлика между диалог и преговори. Преговорите между България и Северна Македония приключиха през юли 2022 година, когато двете страни подписахме двустранния протокол по договора за добросъседство и сътрудничество, обясни президентът.
По думите му, ако се говори за диалог, той следва да се води между Северна Македония и ЕК и то на база приетата по същото време преговорна рамка за Северна Македония. Там е диалогът и той е върху условията, които трябва да изпълни Северна Македония, така че да започнат преговорите за членството на страна в ЕС, допълни президентът. Той подчерта, че България може и трябва да помага в този процес и то така, че Северна Македония по-бързо и ефективно да изпълни условията и да поеме уверено по своя европейски път.
Още по темата
- Радев: Отговорност на първата сила е да направи правителство
- Главчев "иронизира" Радев след критиките му за възход на олигархията и немощ на властта
- Отново протест срещу избора на главен прокурор в София
- Радев: Ако аз назначавах служебния кабинет, нямаше да има държавна немощ и възход на олигархията
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни