След обявяване на официалните резултати от изборите в неделя стана ясно, че на партия "Величие" не достигат 21 гласа, за да влезе в Народното събрание (НС). Проверка на БНТ, извършена чрез видеонаблюдението на няколко секции, обаче е установила, че поне 28 гласа за "Величие" са били разпределени за други формации. Чрез съпоставяне на видеозаписите и протоколите е установено, че част от гласовете за "Величие" са попаднали в графите на партии като Социалистическа партия „Български път“ и „Булгари“ в няколко секции в Пловдив, Русе и София.

„Величие“ е четвърта в интегралната бюлетина. Другите две партии са съседни - „Български път“ е трета, а „Булгари“ - пета.

Въпрос на грешка или целенасочено нарушение?

Изводите от разследването поставят въпроса дали това е резултат от умора на членовете на СИК или умишлено изместване на резултата. Дори ако се допусне, че е случайна грешка, тя би трябвало да бъде открита и коригирана на по-високо ниво – при проверката в съответната районна избирателна комисия (РИК). Въпреки това, проучването на БНТ установило липса на промяна в протоколите, дори след преглед на данните в РИК.

Проблемът не е само в партия "Величие"

Случаят с "Величие" повдига по-широк въпрос относно точността на отчитането на гласовете. Разминаването предизвиква съмнение и относно коректността на резултатите за други партии, които може също да са загубили гласове. Тази ситуация подчертава нуждата от внимателно и прецизно отчитане на вота.

Говорителят на ЦИК Росица Матева коментира, че макар видеонаблюдението да е въведено като мярка за прозрачност, то не позволява коригиране на протоколи при допуснати грешки. Матева добави, че тази прозрачност би трябвало да има дисциплиниращ ефект, но в редица случаи нарушенията граничат с престъпление.

***

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".