Пентагонът очаква да претърпи радикални промени, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, на фона на опасенията, че бъдещият главнокомандващ ще се опита да превърне непартийната институция в изрично лоялна към него, предаде "Вашингтон пост".
Страхът от първия мандат на републиканеца се завръща в структурите на министерството на отбраната. Тогава той често влизаше в сблъсъци с висши лидери на Пентагона - включително няколко от собствените му политически назначения. По време на кампанията си той не показа признаци за промяна на курса. Нещо повече - десният популист обеща да използва военна сила срещу "врага отвътре", да уволни всеки военен офицер, свързан с хаотичната евакуация от Афганистан, след като напусна поста си през 2021 г., и да отмени преименуването на няколко армейски бази, почитащи Конфедерацията.
"Най-голямата опасност, пред която са изправени военните" при второто президентство на Тръмп е "бързата ерозия на техния професионализъм, което би подкопало статуса и уважението им от страна на американския народ", посочи Ричард Кон, професор и военен историк в Университета на Северна Каролина.
"Г-н Тръмп няма истинско разбиране за гражданско-военните отношения или значението на непартийната, аполитическа армия".
Говорителка на Тръмп, Каролин Лийвит, оповести, че с гласуването във вторник американската общественост му е дала "мандат да изпълни обещанията, които е дал по време на кампанията".
Няколко високопоставени фигури в първата администрация на Тръмп по-късно отправиха публични предупреждения относно неговите авторитарни нагласи. Сред тях бяха неговият бивш министър на отбраната Марк Т. Еспър; пенсионираният генерал Марк А. Мили, негов бивш председател на Обединения началник-щаб; и неговия бивш началник на кабинета в Белия дом Джон Кели, също пенсиониран генерал. Джим Матис, пенсионираният генерал, който беше първият министър на отбраната на Тръмп, определи бъдещия държавен глава в есе през юни 2020 г., като "първия президент в живота ми, който не се опитва да обедини американския народ".
Докато бяха на поста, всеки от тях се стремеше да стопира най-мрачните импулси на Тръмп и впоследствие изрази сериозни опасения, че десният популист ще наруши Конституцията, като издаде незаконни заповеди на армията. Като президент Тръмп използваше профилите си в социални мрежи, за да изпраща нареждания на американски войски в чужбина, включително изтеглянето от Северна Сирия, което предизвика хаос сред изоставените партньорските сили на терен, и съкращения на личния състав в Афганистан, докато американски служители водеха преговори за напускане на страната.
По-рано тази година пенсионираният генерал Остин "Скот" Милър, който ръководеше американските сили в Афганистан, припомни в изслушване пред Камарата на представителите как през 2018 г. е бил събуден от телефонно обаждане, в което го информирали, че на военните е наредено да се подготвят да напуснат "посред нощ". Генералът отговорил, че това е "неосъществимо". Първата администрация на Тръмп също работила за изкореняването на кариерни държавни служители, които бяха заподозрени в подкопаване на дневния ред на президента или които намеквали, че неговите директиви са незаконни. Служител на Министерството на отбраната обяви в сряда, че макар повечето кариерни служители на Пентагона да се стремят да избягват политиката, мнозина от тях имат лоши спомени от хаотичното вземане на решения и внезапните рокади в ръководството, които понякога затруднявали работата им.
След като Тръмп бе обявен за победител на изборите в сряда, министърът на отбраната Лойд Остин, самият той пенсиониран генерал, изпрати позиция до целия персонал, в която се казва, че Пентагонът ще извърши "спокоен, организиран и професионален преход към идващата арминистрация на Тръмп".
"Както винаги е било, американската армия ще бъде готова да изпълни политическия избор на следващия си главнокомандващ и да се подчинява на всички законни заповеди от своята гражданска командна верига".
Той подчерта, че военните трябва "да продължат да стоят настрана от политическата арена".
Помолена по време на брифинг да изясни защо Остин е изтъкнал "законните" заповеди, говорителката на Пентагона Сабрина Сингх описа думите на министъра на отбраната като "хипотетични". Според нея изявлението цели "ясно да съобщи" очакването на Остин военните да останат аполитични.
През юли Остин направи опит да предпази непартийните кариерни служители от бъдеща политическа намеса. В бележка, озаглавена "Почтеност и приемственост на цивилната работна сила в областта на отбраната", той акцентира, че такива служители не бива да бъдат уволнявани по бърза процедура. Не е ясно какъв дълготраен ефект биха имали подобни усилия.
Макар бъдещите президенти винаги да извършват собствени политически назначения, висшите военни чинове на Пентагона отдавна се избират на ротационен принцип, който се простира през президентските мандати. Генерал Чарлз К. Браун-младши, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, както и висшите офицери във всяка друга служба поеха задачи миналата година, които обикновено продължават четири години. Тръмп, като главнокомандващ, има властта обаче да отстрани всеки един от тях по желание и да назначи по-лоялно към него лице.
Високопоставен американски служител, запознат с дискусиите в Пентагона, посочи, че има осезаема загриженост сред висшия персонал, че Браун "няма да изкара пълния си мандат". През 2020 г. Тръмп избра Браун, пилот на изтребител от Военновъздушните сили, да стане първият афроамериканец начело на службата, но оттогава генералът е критикуван от републиканците, че подкрепял програмите за насърчаване на хората от малцинствени групи в Министерството на отбраната. Говорител на Браун отказа коментар пред "Вашингтон пост".
Рейчъл Ванландингам, бивш адвокат на Военновъздушните сили, каза, че най-много е загрижена дали армията ще бъде използвана за потискане на критици в Съединените щати. Макар военнослужещите да са задължени да спазват законите на САЩ, всички президентски заповеди трябва да се тълкуват от редовия персонал като законни, дори ако изглежда, че попадат в сива зона. Тя добави, че е възможно да бъде наложено дисциплинарно наказание за всеки, който им се противопоставя.
"Те ще следват нарежданията на президента Тръмп, особено защото президентът може законно да нареди използването на армията във вътрешността на държавата при много ситуации", посочи Ванландингам. "Огромен риск се поема при неспазване на заповедта на президента и привидно малък риск от спазването ѝ", допълни тя.
Питър Фийвър, експерт по гражданско-военни отношения в университета Дюк, призова новата администрация да не отстранява или отмъщава на служители в Пентагона, ако отправят препоръки, които противоречат на желанията на Белия дом – нещо, което се случи многократно по време на първия мандат на Тръмп.
"Техният професионален дълг е да предупреждават шефовете за нежелани последствия от това, което се опитват да направят", каза Фийвър. "Това не е съпротива; това не е нелоялност; това буквално е тяхната работа".
Още по темата
- Тръмп - недоволен от избраника си за шеф на Пентагона. Разглежда за поста Рон Десантис
- Тръмп към БРИКС: Ако се откажете от долара, ще получите мита от 100%
- Z-Каст: България на крачка от сухопътния Шенген! Но защо чакахме?
- Зеленски: НАТО да приеме цяла Украйна. После ще връщаме окупираните земи по дипломатически път
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни