Естонката Кая Калас, номинирана за върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността показа, че ще бъде ястреб по отношение на Русия. Тя също така предупреди Китай, че ще плати скъпо, ако подкрепя режима на Владимир Путин.

Но и настоя САЩ да се тревожат заради Украйна не по-малко, отколкото заради Китай.

Всичко това се случи на днешното изслушване на Калас в Европейския парламент в Брюксел. Тя говори пред Комисията по външна политика. А като гости присъстваха още пет парламентарни комисии.

„Ако САЩ се безпокоят за случващото се в Южнокитайско море, те би трябвало да са по-обезпокоени за това как ние реагираме на руската агресивна война в Украйна. Това също е в техен интерес“, каза Калас.

По време на скорошната си визита в САЩ тя се е срещнала с новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и с други фигури, ангажирани с политиката. Дандидатката за дипломат номер 1 на Европа допълни, че ше търси среща и с новоизбрания президент Доналд Тръмп и неговия екип в опит да формира обща политика.

Кая Калас обърна внимание и върху китайската подкрепа за Русия:

„Без тази подкрепа Москва нямаше да може да продължи войната със същата сила. Пекин също трябва да усети високата цена за това“, каза естонката, но не спомена изрично за налагане на санкции.

Калас изрази задоволство, че ще бъде постигната целта по инициативата й за доставката на 1 милиона снаряда за Украйна. 

“Ако всяка страна членка постигне отделя по 0.25 на сто от своя БВП в помощ на Украйна, тогава ще можем да надминем Русия", подчерта тя, като имаше предвид производството на оръжие и боеприпаси.

На няколко пъти Калас изтъкна, че смята да работи в тясно сътрудничество с литовеца Андрюс Кубилюс, номиниран за първия в историята еврокомисар по отбраната. Самото номиниране за ключовите постове в бъдещата Европейска комисия на двамата, които са от балтийските републики от бившия СССР, показва какво значение се отдава на този регион в изправянето срещу Русия. Калас обеща, че в първите 100 дни след евентуалното й назначаване ще изготви заедно с Кубилюс бяла книга за отбраната на ЕС.

Тя също така смята за добра идея санкциите срещу Русия да станат безсрочни, а не да бъдат подновявани на всеки 6 месеца, както е сега.

Замразените в ЕС руски активи трябва да бъдат използвани за въдстановяването на Украйна, каза още Кая Калас.

„Няма да използвам думата „конфискация“. Признаваме, че Русия има законнни претенции към нас, тъй като имаме нейните активи. Но Украйна има законни претенции към Русия. Русия разрушава Украйна, а не европейските данъкоплатци, и тя трябва да плати за това. След войната Русия може да постигне споразумение, но се съмнявам, че след възстановяването на Украйна ще остане нещо“, изтъкна номинираната за върховен представител кандидатка.

Тя обаче не отговори на въпроса на българския евродепутат Андрей Ковачев от ГЕРБ и Европейската народна партия (ЕНП) какво мисли за законодателен акт, който да включва прехвърлянето под украинска собственост не само на активите, но и на руските имоти.

"Русия трябва да загуби последната си колониална война"

“За да стане една държава по-добра, тя трябва да загуби последната си колониална война. Русия още не я е загубила и трябва да я загуби.”

С тези думи на американския историк Тимъти Снайдър Кая Калас отговори на друг български евродепутат – Петър Волгин от „Въраждане“ и крайно дясната група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН).

Той се поинтересува дали Калас като върховен представител а външната политика ще подкрепи новия дневен ред, задаващ се в САЩ, като визира обещанието на Тръмп да прекрати войната в Украйна, или Европа ще продължи да действа за война до последния украинец.

Въпросът на Волгин бе аплодиран само от един човек – полския му съпартиец Гжегож Браун, прочул се навремето с това, че демонстративно угаси еврейски свещник в залата на парламента във Варшава. Браун единствен аплодира и германския „суверенист“ Ханс Нойхоф, който каза, че при Тръмп явно Украйна ще отстъпи територии, и попита дали Европа ще продължи да настоява за обратното.

„Имате със сигурност един поддръжник“, констатира Калас.

И даде следния отговор:

„Учудих се, че знаете какво прави Тръмп. Не мисля, че има такъв човек. Сигурно първо трябва да получим такава информация от американската страна. Ако погледнем историята, изолаационизмът никога не е служил на Америка.“

Тя увери, че ЕС ще води разговори със САЩ по всички въпроси, които го засягат. А по въпросите, свързани с Украйна, първите, чийто глас трябва да бъде чут, са нейните жители.

Китай трябва да бъде разглреждан от ЕС и като конкурент, и като системен съперник, смята Кая Калас. И предупреди, че ако Европа не сключи търговското споразумение с „Меркосур“ – южноамериканския общ пазар, това ще направи Пекин. Между 2020 и 2022 г. Китай е увеличил 34 пъти инвестициите си в Латинска Америка.