Кой е изобразен на първата мраморната статуя, която беше открита при разкопките в древния град Хераклея Синтика?

Според археолозите това е един от внуците на император Октавиан Август като все още те не са сигурни дали става дума за Луций, или за Гай.  

До такъв извод са стигнали ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и изкуствоведката д-р Арина Корзун от Институтa за балканистика с Център за тракология в БАН.

Двамата братя са били синове на дъщерята на императора.

„Натежават везните повече към Луций. Октавиан Август ги е подготвял за наследници, бъдещи управници на империята, но те и двамата умират сравнително млади“, обясни проф. Вагалински.

Според него било възможно втората статуя, открита в канала на Хераклея Синтика да е на втория внук, но това щяло да стане ясно след почистването и реставрирането ѝ.

"Най-важното е "да заковеш" кога е създаден един артефакт, за да може след това в този период от време да търсиш паралели кой е този човек. Защото неговото лице е много персонално, индивидуално е, но не е от най-популярните – със сигурност не е император, иначе щяхме много бързо да го разпознаем", поясни още Вагалински, цитиран от БНР.

Статуята, открита на 3 юли в канала на Хераклея Синтика, не е на Бог Хермес, както се смяташе отначало, но е обожествена като него.

В стесняването на кръга от предположения учените стигат до извода, че става дума за персонаж от времето, в което е управлявал Октавиан Август, че е от елита на ранната Римска империя и вече е бил починал.

Учените са направили обстоен сравнителен анализ с други скулптури от античността, сходни с откритата в Хераклея Синтика. Така постепенно са отпадали хипотези.

Така се стига до семейната история на първия римски император Октавиан Август, неговата единствена дъщеря Юлия, омъжена за най-добрия му генерал Агрипа и двамата им синове - Гай и Луций, осиновени от императора.

"Става дума за двама братя, които са римски принцове и са внуци на император Октавиан Август, синове на единствената му дъщеря. Толкова много е държал на тях, че лично ги е обучавал да четат, да плуват, дори да имитират неговия почерк. Те са неговото бъдеще, те са отрупани с почести твърде млади. Гай се справя много добре и като пълководец, воюва в Мала Азия, Армения, Персия. Получава рана, която подценява, и умира от инфекция, в четвърта година след Христа. По-малкият – Луций, неочаквано за всички умира пак от болест, две години преди по-големия си брат, няма още 18 години, 2-ра година след Христа. В много кратък интервал от време. Когато умират тези две млади момчета, започват да им произвеждат статуи, надписи, чествания из цялата империя", обясни Вагалински.

"Дали е Луций, дали е Гай – те са кръвни роднини, приличат си, а скулпторите от своя страна внасят своя почерк и не всичко е 1:1. Но датировката е сигурна, иконографията също. Най-близките, най-възможните са тези двама братя. Дали е Луций, или Гай, ми е трудно да кажа. Огромен късмет имаме – в България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени. И затова по света реагираха толкова бързо!", добави той.