Петър Кънев от БСП-Обединена левица е нов вариант за председател на 51-вото Народно събрание. Интригата се завъртя след днешния пореден провал на процедурата по избора на началник на парламента.

Изпълняващият длъжността председател на БСП Атанас Зафиров първо предложи от трибуната на Народното събрание (НС) в следващите 48 часа да се намери решение.

„Единственото решение минава през смяна на кандидатите. Видимо нито един от предложените кандидати не събира доверието на народните представители и на българското общество“, посочи той.

Преди това днес БСП-Обединена левица за пореден път номинира Наталия Киселова, но тя отново получи малка подкрепа и не успя да се класира дори на балотаж.

„Нека да се съсредоточим в следващите 48 часа върху това решение: да сменим кандидатите и да потърсим най-добрия, не най-възрастния", каза още Зафиров.

Иначе, днес отново най-много гласове събра най-възрастният депутат Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН), но те пак се оказаха недостатъчни. Това стана благодарение на БСП, които пак гласуваха заедно с ГЕРБ и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски срещу избора на Кирилов.

Малко след това от ИТН направиха гневно изявление в лицето на Станислав Балабанов. Той отново изрази сериозни подозрения, че БСП вече е под контрола на Пеевски и нападна Атанас Зафиров заради призива му за смяна на кандидатите за председател на НС.

„Същият този човек заедно с Борислав Гуцанов, заедно с цялото ръководство на БСП показаха на цялата българска общественост, че за тях парламентаризмът не е важен. Важни са задкулисните договорки. И нашата информация е, че, ако решат да оттеглят Наталия Киселова като кандидат за председател на парламента, ще искат да издигнат кандидатурата на г-н Петър Кънев – онзи с частната печатница, който печаташе винетките в държавата и хартиените бюлетини, за който има тежки съмнения, че отново е вързан в ръчичките на Пеевски“, каза Балабанов.

Той констатира, че държавата в момента отново била в ръцете на Пеевски заради „Демократична България“ (чиито депутати днес не бяха против Силви Кирилов, но решиха да не участват в гласуването) и „БСП-Ново начало“, както иронично нарече левицата депутатът от ИТН.

Може, но имало и други варианти

Източник от парламентарната група на социалистите коментира пред Клуб Z, че действително Петър Кънев е обсъждан за председател на НС, но имало и други варианти.

70-годишният Кънев е сред ветераните и е една от сравнително консенсусните фигури в Народните събрания в последните 15-ина години. Собственик е на печатница „Демакс“, която действително подпомага БНБ в печатането на бюлетините за изборите. Бизнесът му е доста солиден с обороти от порядъка на десетки милиони годишно.

Петър Кънев се смята за приемлив и заради стремежа му да избягва политическите конфликти. Той не влиза в сблъсъци нито с ГЕРБ, нито с ДПС на Пеевски, нито с която и да било друга партия, което покачва интригата около евентуалната му номинация. Освен това и не е партиен член, а се кандидатира за депутат винаги като „гражданска квота“.

Дълги години Петър Кънев бе председател на парламентарната Комисия по икономическа политика при правителства на Бойко Борисов, макар че БСП бе в опозиция.

Не е невъзможно, но трудно ще мине

Източници от ГЕРБ обаче засега не потвърждават, че биха подкрепили Кънев за председател на парламента. Депутат от формацията на Борисов от друга страна коментира, че това „не е невъзможно“.

Източник от формацията на Ахмед Доган – АПС, заяви, че в тяхната парламентарна група не са обсъждали номинацията на Петър Кънев, но изрази притеснение от изявлението на ИТН, че той е свързан с "момчето" (както Доган нарича Делян Пеевски). 

Изборът на Кънев трудно може да мине с гласовете само на ГЕРБ, ДПС-Ново начало и БСП. Причината е, че трите формации нямат мнозинство. Те разполагат общо със 119 гласа при необходими поне 121.

Заради съмненията в обвързаности кандидатурата на 70-годишния бизнесмен едва ли може да мине по другата линия - „анти-Борисов-Пеевски“, както бе на ръба да се случи със Силви Кирилов.

Цената за избора на председател на парламента се покачи през последната година, тъй като заелият поста е един от малкото варианти за служебен премиер след последните промени в Конституцията.