Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп издигна пенсионирания генерал-лейтенант от американската армия Кийт Келог за специален пратеник за Украйна и Русия - роля, която не съществуваше в отиващия си кабинет на Джо Байдън.

"Кийт има забележителна военна и бизнес кариера, включително бе на служба в изключително чувствителни роли в националната сигурност в първата ми администрация. Той беше с мен от самото начало! Заедно ще осигурим МИР ЧРЕЗ СИЛА и ще направим Америка и света ОТНОВО БЕЗОПАСНИ!", обяви Тръмп в платформата си Truth Social.

В първата администрация на републиканеца Келог бе съветник по националната сигурност на бившия вицепрезидент Майк Пенс. 

Що се отнася до плана му за прекратяване на войната на Русия в Украйна, Келог обяви през септември пред Ройтерс, че ще наблегне на привличането на двете страни на масата за преговори.

"Ние трябва да кажем на украинците: "Трябва да седнете на масата и ако не седнете на масата, подкрепата от Съединените щати ще пресъхне. И да кажем на Путин, че той трябва да дойде на масата и ако не дойде на масата, тогава ние ще дадем на украинците всичко, от което се нуждаят, за да ви убият на полето".

В интервю за "Войс оф Америка" този юли Келог представи повече подробности за визията си за мирно споразумение. За да убеди Русия да участва в преговорите, пенсионираният военен командир посочва, че САЩ и други партньори от НАТО ще забавят членството на Украйна в алианса за продължителен период в замяна на "всеобхватна сделка с гаранции за сигурност".

Според въображаемата сделка Украйна няма да бъде помолена да се откаже от амбицията си да си върне цялата земя, заграбена от Русия, но Киев ще трябва да се съгласи да използва само дипломатически средства и да осъзнае, че може да отнеме много време, за да си върне всички територии. Стратегията предлага частично премахване на санкциите срещу Русия, за да насърчи Кремъл да предприеме стъпки към мира и да установи такси върху вноса на руска енергия, за да финансира възстановяването на Украйна.

"Или трябва да намерите начин да спрете войната, или искате тя да продължи без ясен край... Това не означава, че Украйна се предава, не означава, че те се отказват от територия, нищо подобно", подчерта Келог.

Ранните реакции след потенциалното потвърждение на Келог са били хладни, съобщава американското издание "Хил". Олег Шамшур, бивш украински посланик в САЩ, заявил пред медията, че е песимист за потенциалното назначаване на Келог.

"Доколкото разбирам, той напълно приема логиката на "мирния план" на Тръмп, както е представен от (новоизбрания вицепрезидент Джей Ди) Ванс", обясни той, визирайки призива на Ванс Украйна да отстъпи територии на Русия и да отхвърли плановете си да се присъедини към НАТО.

Люк Кофи, старши сътрудник в института "Хъдсън", консервативен мозъчен тръст, отбеляза пред "Ню Йорк Таймс" през септември, че плановете на Ванс не са "реалистично предложение за мир".

"Той предложи план за руска победа", каза Кофи пред "Таймс".

Тръмп обеща да сложи край на конфликта в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, но така и не уточни как ще го направи.