Падането на режима на сирийския президент Башар Асад разтърси международната общност и оказа незабавно влияние върху цените на петрола. В азиатската търговия тази сутрин сорт Брент отбеляза повишение от 0,51% до $71,48 за барел, докато американският лек суров петрол поскъпна с 0,57% до $67,58. Макар повишението да беше ограничено от слабите икономически перспективи за 2025 г., несигурността в Близкия изток даде своето отражение.

Сирийските бунтовници от ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ обявиха падането на режима на Асад, който избяга - най-вероятно в Русия. 

Саудитска Арабия и ОПЕК+ реагират на пазара

Сауди Арамко обяви намаление на цените за азиатските купувачи, достигайки най-ниските нива от 2021 г. В същото време ОПЕК+ отложи увеличаването на производството на петрол до април и удължи срока на съкращенията до края на 2026 г., като се опитва да балансира между слабото търсене от Китай и нестабилността в Близкия изток.

Байдън: Риск, но и историческа възможност

Международната общност следи развитието в Сирия. Свалянето на дългогодишния режим е символ на надежда за демократични промени, но и предупреждение за риска от хаос. Американският генерал Майкъл Ерик Курила подчерта, че САЩ няма да допуснат възстановяване на „Ислямска държава“ на фона на новата нестабилност. В същото време Русия е изправена пред дипломатическа изолация и загуба на стратегически партньор в региона.

Сложната динамика в Близкия изток и последиците за световните пазари на петрол ще бъдат ключова тема в предстоящите месеци, докато държавите търсят нов баланс между геополитика и икономически интереси.

САЩ изразиха надежда за мирно предаване на властта, пише тази сутрин американският вестник „Вашингтон пост“.

Надежда за демокрация

Изданието цитира американския държавен секретар Антъни Блинкън, който в изявление снощи осъди режима на сваления сирийски президент Башар Асад и каза, че Съединените щати подкрепят мирното предаване на властта на ново сирийско правителство чрез ръководен от сирийците процес.

Асад, който управляваше Сирия с железен юмрук повече от две десетилетия, вчера избяга в Русия, припомня „Вашингтон пост“, като цитира руските държавни медии.

Президентът на САЩ Джо Байдън определи падането на Асад като „момент на историческа възможност“ за Сирия, разкъсвана от дългогодишна гражданска война. Той обаче добави, че това е и „момент на риск и несигурност“. Вашингтон се опита да помогне за стабилизирането на новата власт в Сирия след падането на режима на президента Башар Асад, като нанесе десетки въздушни удари срещу „Ислямска държава“ и наблюдава сирийските запаси от химически оръжия, отбеляза изданието.

Притеснения от "Ислямска държава"

Вестник „Ню Йорк Таймс“ съобщава, че през последните дни САЩ, с посредничеството на турското правителство, са разговаряли тайно с бунтовническите групировки, които свалиха режима на Башар Асад. Целта на Вашингтон е била да ги предупреди да не се съюзяват с бойците на „Ислямска държава“, отбелязва изданието и посочва, че групите са уверили, че нямат намерение да позволят на обявената за терористична организация от САЩ да стане част от тяхното движение.

„Не бива да има никакво съмнение: няма да позволим на „Ислямска държава“ да се възстанови и да се възползва от настоящата ситуация в Сирия“, каза генерал Майкъл Ерик Курила, ръководител на Централното командване на САЩ, което наблюдава операциите в региона. „Всички организации в Сирия трябва да знаят, че ще ги държим отговорни, ако се свържат с „Ислямска държава“ или я подкрепят по какъвто и да е начин“, добави той.

"Гардиън": Народът на Сирия мечтае за по-добро бъдеще

Британският вестник „Гардиън“ обръща внимание на реакцията на падането на режима на Асад сред самите сирийци. Народът на Сирия отпразнува падането на Башар Асад и се осмели да мечтае за по-добро бъдеще, след като пет десетилетия династично управление приключиха внезапно и неочаквано с бягството на диктатора в Москва, отбеляза изданието.

Тълпи от хора развяваха сирийското революционно знаме и събаряха статуи и портрети на президента и баща му Хафез, а празнична стрелба и автомобилни клаксони отекнаха в Дамаск вчера, когато изненадващото настъпление на бунтовниците достигна столицата.

На снимки и видеоклипове на семейства, събрали се с отдавна изгубени близки в тъмнината на прословутата затворническа система на режима, хората плачеха и се вкопчваха един в друг, невярващи на новопридобитата си свобода. Други с радост разграбиха президентския дворец, удивлявайки се на изобилието от луксозни стоки и дизайнерски автомобили в страна, в която 90% от населението живее под прага на бедността.

Кремъл губи и се изтегля от региона

„Падането на Башар Асад е сериозен неуспех за управляваната от Владимир Путин Русия“, коментира френският вестник „Монд“.  В следобедните часове на вчерашния ден от сградата на сирийското посолство в Москва беше свалено знамето, използвано от режима на Башар Асад, пише изданието. Няколко часа по-късно руските пресслужби потвърдиха това, което се говореше още от падането му в събота срещу неделя през нощта. Сирийският лидер и семейството му се намират в Москва и са получили политическо убежище от руските власти.

Така че Кремъл трябва да се изправи пред фактите: с внезапното падане на дългогодишния му съюзник той е поставен пред свършен факт. Но верен на принципа си „никога да не изоставяш своите“, той предложи убежище на сваления диктатор. „Асад и членовете на семейството му пристигнаха в Москва. По хуманитарни съображения Русия им е предоставила убежище“, се казва в изявление на Кремъл, цитирано от изданието.

Башар Асад, който беше на посещение в Москва само преди няколко дни, след превземането на Алепо на 30 ноември, не се е появявал публично. Президентът Владимир Путин също не е коментирал, пише „Монд“ и цитира изявлението на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова: „Асад е решил да се откаже от президентския пост и е напуснал страната с инструкции за мирно предаване на властта“.

Украинското издание „Киев Индипендънт“ цитира публикация на украинското военно разузнаване (ГУР), според което Русия е започнала да изтегля военноморските си сили и военни активи от Сирия на фона на рухването на режима на президента Башар Асад. Изтеглянето идва в момент, когато бунтовниците, настъпващи от Дамаск, се придвижват към крайбрежните провинции на Сирия, включително Латакия, Хама и Тартус, където са разположени руски военни бази.

Руската армия е изтеглила два кораба - фрегатата „Адмирал Григорович“ и товарния кораб „Инженер Трубин“ - от военноморската си база в Тартус, а в същото време руски военни самолети прехвърлят оръжия и оборудване от военновъздушната база „Хмеймим“, пише изданието.

Загубата на базите в Тартус и Хмеймим е значителен удар върху присъствието на Русия в Близкия изток и ще затвърди поражението ѝ в региона, отбелязва „Киев Индипендънт“.

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".