Проевропейски партии в Румъния постигнаха споразумение да сформират управляващо мнозинство, което да се противопостави на крайната десница и потенциално да подкрепи обща кандидатура преди повторението на анулираните президентски избори. Въпреки че социалдемократите победиха на парламентарния вот на 1 декември, три ултранационалистически групи спечелиха повече от една трета от местата в парламента.

Парламентарните избори бяха проведени седмица след първия тур на президентските избори, изненадващо спечелени от малко известния проруски кандидат Калин Джорджеску. Това предизвика обвинения в руска намеса, които бяха подкрепени от разсекретени разузнавателни данни. Според информацията в документите Русия е провела мащабна кампания, за да популяризира прокремълския кандидат в платформи като TikTok и Telegram. Така миналия петък Конституционният съд на Румъния анулира първия тур от изборите.

По-късно през същия ден в изявление президентът в оставка Клаус Йоханис обяви, че съгласно Конституцията на Румъния, ще остане на поста си, докато следващият президент не положи клетва. 

Що се отнася до въпроса кога ще са следващите президентски избори - това ще отреди новото правителство.

Социалдемократите, техните досегашни коалиционни партньори дясноцентристките либерали, опозиционният центристки "Съюз за спасяване на Румъния" и етническа унгарска партия се договориха бързо да съставят проевропейско правителство.

"През следващите дни четирите партии и представители на националните малцинства ще работят върху обща управленска програма, основана на развитие и реформи, които ще отчитат приоритетите на румънските граждани", се казва в съвместно изявление.

Анализаторите очакват, че четирите партии, които често се сблъскват по политически въпроси, ще се борят да постигнат съгласие относно мерките, необходими за намаляване на бюджетния дефицит в страната, който се очаква тази година да достигне 8% (най-високия за държава членка на ЕС). За тази цел почти сигурно ще бъдат увеличени данъците, което допълнително ще подкопае подкрепата на управляващата коалиция преди президентските избори. Затова партньорите вероятно ще водят преговори да издигнат общ кандидат.

Дали на изборите ще се яви Джорджеску е отворен въпрос, тъй като проруският кандидат е разследван от румънската прокуратура.