Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране за регулаторния период от 1 юли тази година.
Това каза в неделя сутрин служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е една от причините за предложеното увеличение на цените на електроенергията от догодина, за което се посочва в доклад на КЕВР.
В ценовото решение на КЕВР, което е действащо в момента, е заложена една прогнозна цена на електроенергията, която в момента е значително по-висока, коментира също Малинов.
Българските домакинства ще продължат да заплащат цена, която ще бъде в пъти по-ниска от тази, която е на свободния пазар, заяви министърът. Режим на тока нямало да има, а българските потребители трябвало да са спокойни. Столичани също трябвало да са спокойни, защото „Булгаргаз“ няма да спре доставките на природен газ за „Топлофикация София".
"Няма да има шоково поскъпване на цените след въвеждането на т. нар. свободен пазар и за домакинствата", твърди още Малинов. Пълната либерализация следва да влезе в сила от 1 януари 2026 г., а преди това ще има шестмесечен преходен период, в който потребителите да свикнат, добави той.
Министерство на енергетиката не подкрепяше данъка за подземните богатства, обяви министърът. Считаме, че това ще даде негативно отражение на инвестициите в този сектор, аргументира се той. Последвалата промяна в предложението в Закона за държавния бюджет е било подкрепено от по-голямата част от организациите по различните видове природни богатства, обясни министърът. Безспорно приходът в бюджета ще бъде по-малък – около 140-150 милиона лева по еднократната такса, но това е балансираното предложение, уточни той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни