Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна се оказа поредната пречка пред евентуално създаване на управляващо мнозинство и редовно правителство. Това стана ясно в парламента днес.
Темата бе повдигната в началото на пленарния ден от БСП и "Възраждане". В декларации от двете партии се обявиха против подписването на това споразумение от служебния премиер Димитър Главчев. БСП е една от партиите, с които ГЕРБ преговаря за евентуално създаване на правителство с първия мандат.
Малко по-късно Главчев призова Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението, с оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд.
В писмото премиерът изтъква, че Споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само шест страни - Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария, не са подписали подобни документи.
"По споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна се работи от доста време, правителството го работи още от около Срещата на върха на НАТО във Вашингтон, САЩ, през юли", обясни по-рано днес началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в отговор на журналистически въпрос.
Той добави, че няма нищо ново в това споразумение за Българската армия, "което да поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни нови задачи".
Даниел Митов (ГЕРБ) обаче заяви, че моментът, избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, е неудачен.
"В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено разгорещена динамика. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна", коментира Митов.
Той призова Главчев да оттегли това споразумение.
"Подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет, а не сега да водим полемики и след това редовен кабинет да се чуди дали да променя параметрите. Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки от НАТО и Европейския съюз преговаряха по параметрите за подобен тип споразумения и ги подписваха", отбеляза още Митов.
В писмо до служебния министър-председател Димитър Главчев парламентарната група на БСП изрази своето категорично несъгласие с изготвеното от служебното правителство Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна.
"С това споразумение България поема 10-годишен ангажимент към Украйна за политическа, икономическа и социална помощ за украинските бежанци, разселени на територията на Република България, обучение на военни и продължаваща военна помощ. Заложена е възможността то да бъде удължено и след този период", пише в писмото на БСП.
Според социалистите това е срещу интересите на българския народ, защото за пореден път на хората се натрапва политика, подготвена извън България.
"Подобно споразумение не само поддържа, но разгаря конфликта, а не способства за неговото прекратяване и постигане на траен мир", е посочено в писмото.
И се допълва, че от БСП винаги са се обявявали за мирно решение чрез дипломатически подход.
Озадачени сме от това писмо, процедурата е много ясна. Това каза съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Надежда Йорданова пред журналисти в парламента по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев.
"Тогава, когато Министерският съвет иска Народното събрание да се произнесе с определен акт, било то решение или закон за ратификация, ако е в компетенциите на Народното събрание, трябва да се внесе предложение за акт на парламента. Такова предложение по процедура не е постъпило", коментира тя.
С решения не може Народното събрание да задължава за всичко Министерския съвет, каза и Божидар Божанов.
По думите му има подкрепа от политическата формация за подписване на такова споразумение, но "въпросът е, че по процедура не би трябвало Министерския съвет да иска каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия".
Йорданова каза, че парламентарната група е изпратила преди обяд на министър-председателя нарочно писмо с аргументирана позиция, че това споразумение трябва да бъде подписано.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни