За режима на Асад търговията с наркотици беше важен източник на приходи. Веднага след свалянето му новите сирийски власти започнаха борбата срещу наркотрафика. Сега те унищожиха голямо количество наркотици в Дамаск.

Че режимът на Асад е произвеждал и разпространявал наркотици в голям мащаб и е заливал арабските държави, беше известно още преди свалянето му. Освен големи количества канабис и болкоуспокояващото средство трамадол, около милион каптагон таблетки бяха изгорени на територия в столицата Дамаск. Това съобщава новинарската агенция AFP. Видеооператор на агенцията засне как в Дамаск, в двора на сграда, принадлежала на бившата държавна сигурност, бяха подпалени наркотиците.

 „Намерихме голямо количество каптагон – около милион таблетки“, заяви представител на новите власти. Според съобщенията на AFP, наркотиците са били складирани в хранилище с канабис, болкоуспокояващото средство трамадол и около 50 чувала с розови каптагон таблетки.

Друг служител на новоучредените силови структури заяви, че складът с наркотици и алкохол е открит при инспекция на района. Наркотиците и алкохолът били унищожени с цел „защита на сирийското общество“ и прекъсване на трафик маршрутите, които били използвани за бизнес дейностите на фамилията Асад.

Търговията с каптагон направи Сирия най-голямото наркостранство в света по време на дългогодишното властване на Башар ал-Асад. Каптагонът беше безспорно най-важният износ за Сирия и надминаваше всички легални износи, както показаха изследвания на AFP на база официални данни през 2022 година. Като водещ фактор за търговията с каптагон се счита военният командир Махер ал-Асад, брат на бившия президент.

„Кокаинът на обикновения човек“

Каптагон е синтетична наркота в таблетна форма, която първоначално е била произведена в Германия през 1960-те години като лекарство за лечение на ADHD, но по-късно беше свалена от пазара заради опасни странични ефекти. Той е известен като „кокаинът на обикновения човек“ и е широко разпространен в Близкия и Средния изток. Саудитска Арабия е най-големият пазар за каптагон в региона. Там каптагонът е парти наркотик на богатия елита и е значително по-малко табуизиран в сравнение с алкохола. Но също така и обикновените работещи го използват, за да се справят с изключително интензивното работно темпо. Първоначално каптагон е бил използван като лекарство за лечение на нарколепсия и разстройства на вниманието.

HTS обяви война срещу наркотиците

Преди около две седмици бойци на ислямистката милиция Хаят Тахрир ал-Шам (HTS) и съюзни групи завзеха столицата Дамаск и прекратиха десетилетното управление на фамилията Асад. Оттогава новите власти се опитват да напреднат с преструктурирането на държавните структури и възстановяването на страната, тежко пострадала от почти 14-годишната гражданска война.

Ахмед ал-Шараа, новият силен човек в Дамаск, обяви война срещу наркотиците веднага след свалянето на режима. Оттогава в публичното пространство все по-често излизат кадри от производствени съоръжения и складове, основно с каптагон.

Саудитска делегация също така проведе разговори в Дамаск с ал-Шараа относно ограничаването на търговията с каптагон.

Милиардни приходи за Асад и неговите противници

САЩ вече наложиха санкции срещу членове на семейството на сваления президент Асад за предполагаемо участие в производството и износа на стимуланта. Според американски данни кланът на диктатора е спечелил до 5,7 милиарда долара през 2021 г. само от продажбата на каптагон.

Изглежда, че някои бунтовнически групи също се финансират чрез производство и продажба на наркотици. Освен това, се твърди, че ислямската коалиция HTS, водена от Ахмед ал-Шараа, е толерирала и облагала с данък производството на каптагон в лаборатории в региони под нейния контрол.