В Австрия коалиционните преговори между консерваторите от Австрийската народна партия, Социалдемократите и либералната NEOS се провалиха, след като либералите обявиха излизането си от разговорите. Ако бъдат насрочени нови избори, дясната Свободна партия на Австрия може да успее да състави кабинет.
Опитът за създаване на тройна коалиция в Австрия се провали. Либералната партия Neos обяви сутринта, че напуска продължилите седмици коалиционни преговори с консервативната Австрийска народна партия и Социалдемократите. Лидерът на партията Беате Майл-Райзингер информира ръководителите на Австрийската народна партия и Социалдемократите, както и президента на страната, че „ние от Neos няма да продължим преговорите за възможна тройна коалиция с черно-червеното обединение в ролята на бъдещ партньор в правителството“. Тя каза, че в последните дни е било ясно, че въпреки многото инициативи от страна на либералите, не е възникнало нужното реформаторско желание. Вместо голяма обща визия за страната, се е появило мислене само до следващия изборен период.
Макар че Австрийската народна партия и Социалдемократите имат мнозинство в парламента и без Neos, то е изключително малко – само с един глас. Затова трите партии преговаряха за коалиция от средата на ноември. Тази тройна коалиция щеше да бъде прецедент в Австрия. Преговорите също така бяха опит да се предотврати влизането на ясния победител на изборите – крайно дясната Свободна партия на Австрия в управлението.
На парламентарните избори в края на септември, крайнодесните спечелиха с 28,85% от гласовете и за първи път станаха най-силната партия в парламента. Консервативната Австрийска народна партия получи 26,3%, а социалдемократическата - 21,1%. Но тъй като никой не искаше да работи с крайнодесните и техния спорен лидер Херберт Кикъл, започнаха преговори за т.нар. „бонбонна коалиция“. Това название произлиза от партийните цветове на трите партии – тюркоазено на консерваторите, червено на социалдемократите и розово на либералите.
Основен въпрос по време на преговорите беше планирането на нов бюджет. Австрия е в икономическа криза и трябва да спестява строго, за да спази финансовите критерии на ЕС за стабилност. Балансът между икономии и мерки за стимулиране на икономиката е основната задача за новото правителство.
От гледна точка на консерваторите главната отговорност за ситуацията носят социалдемократите.
„Поведението на част от тях доведе до настоящата ситуация. Докато някои социалдемократично настроени хора се включиха конструктивно, в последните дни ретроградните сили в Социалдемократическата партия надделяха“, написа генералният секретар на консерваторите Кристиан Щокер.
Какво ще се случи по-нататък, не е ясно. Австкрийската народна партия и Социалдемократите могат да разчитат на своето мнозинство от един глас или да се стигне до нови избори. В такъв случай дяснопопулистите могат да се надяват на грандиозна победа. Последните проучвания показват значителен ръст в подкрепата за тях в сравнение с националните избори. Според тях, Свободната партия може да разчита на до 40% от гласовете.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни