Дванадесет страници е проектоспоразумението за общо управление между ГЕРБ-СДС и още три парламентарни формации. Клуб Z получи няколко варианта на документа от различни източници. Те са с приблизително еднакво съдържание и дребни корекции.

Текстът е изработен след преговорите, които продължиха около 20 дни и които бяха прекратени от ГЕРБ в неделя. Днес партията на Бойко Борисов обяви, че иска да ги възобнови, но с ултиматум Росен Желязков да е премиер, което на този етап изглежда неприемливо поне за част от останалите формации.

Припомняме, че ГЕРБ преговаря с „Демократична България“ (ДБ), „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“. Любопитно е, че в проектоспоразумението обаче е изписано името на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“, а не само на ДБ.

Трябва да уточним, че съдържанието на проектоспоразумението не е окончателно одобрено. След като ГЕРБ обяви в неделя, че прекратява преговорите, от ДБ съобщиха: 

"На този етап споразумението за съвместно управление не е завършено, макар да е в много напреднал стадий."

Всъщност, в проектодокумента са налице доста условия, които наглед са удовлетворяващи за ПП-ДБ. Не е ясно дали от ГЕРБ наистина биха ги подкрепили, предвид че те засягат сериозно интересите на ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, който е дългогодишен скрит партньор на Бойко Борисов. 

Прекратяване влиянието на Пеевски?

Една от точките в документа например предвижда: 

"Прекратяване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт, вкл. тези, концентрирани около “ДПС-Ново начало” и конкретно нейния председател Делян Пеевски (санкциониран от партньорски държави), както и всяко друго влияние, упражнено от лица върху съдебната и изпълнителната власт, и съответно поставяне на носителите на тези корупционни влияния в изолация от упражняването на публична власт и от решаващо участие в приемането на актове на Народното събрание."

Посочено е и че в срок до 30 дни от подписване на споразумението страните изготвят и подписват хронограма за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изтекъл мандат следва да бъдат попълнени в рамките на една година.

Приоритетни органи, чието попълване започва непосредствено след приемане на хронограмата, са Висш съдебен съвет, Инспекторат към Висшия съдебен съвет, омбудсман, Комисия за противодействие на корупцията, Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество, Сметна палата, пише още там.

Спор за премиера

"Министър-председателят се излъчва от мандатоносителя, като мандатоносителят се стреми да предложи кандидат, който не е ярка партийна фигура, има управленски опит, обществена разпознаваемост и се ползва с доверието на страните по настоящото споразумение", се посочва още в един от драфтовете, с които Клуб Z разполага. Според друг обаче съгласие по тази тема не е постигнато. 

Ето целия документ: