На фона на ужасния въздух в София и препоръката към училищата и детските градини да редуцират излизането навън на децата - бТВ показа днес репортаж за бездомни хора, които са се настанили в близост до жилищните блокове и горят отпадъци, за да се отопляват.

Става въпрос за столичния квартал „Подуяне“, където според медията цената за квадратен метър ново строителство стига до 1600 евро. На метри от жилищните сгради обаче бездомници години наред обитават общинска земя.

„Сигурно са тука от 15-20 години. Те бяха тука някъде - си спомням като малък - понаправиха малко сгради и се преместиха отзад на някакъв общински терен и си е постоянно така“, казва пред медията Цветелин.

С годините хората от квартала свиквали с присъствието им, но не и с боклука, който се гори през зимния сезон и миризмата, която се носи в района.

На клипчета се вижда как кълба от дим се издигат, а огнищата са съвсем близо до жп линиите на "Подуяне".

"Понеже правят като катун, то си личи - където са многото боклуци. Не са агресивни, те си пият там и се бият помежду си, но е некомфортно като живееш в този блок. Мирише гадно - гуми и такива неща“, казва още мъжът.

Мястото се обитава и от кучета, които разнасят отпадъци.

За същото е сигнализирал и друг зрител на медията:

„Има създадено незаконно сметище в непосредствена близост до гара „Подуяне“, цялото място, което е общинска земя не се стопанисва, не се коси трева, не се пръска срещу комари и се позволява изграждането на незаконни паянтови постройки. Пали се огън от боклуците изхвърлени там.“

А на метри от незаконната постройка се строят множество нови сгради.

През годините до общината са подавани десетки сигнали.

Аз съм подавал сигурно над 10 сигнала, кметицата ми каза, че се е опитала да ги изгонят няколко пъти, но те нямат лични карти. Те крещят, напиват се там, горят някакви гуми“, допълва Цветелин.

В бараките живеят както деца, така и възрастни.

От общината съобщават в отговор до телевизията, че ... за тази година са поискали повече средства от бюджета. Както и че на мястото живеели включителнохора, които са родени там и са от десетилетия. Трябвало заедно със социалните да се измислят "устойчиви решения".

Въпреки множеството сигнали на хората, проблемът остава без решение - засега.